16 yaşından küçüklere yasaklandı

Çin hükümeti gençler üzerindeki otoritesini gittikçe sıkılaştırıyor. Geçtiğimiz günlerde çıkartmış olduğu yasaklar ile artan çevrim içi oyun bağımlılığının önüne geçmeyi hedeflediğini açıkladı. Hükümet, çıkarttığı kararname ile 18 yaşın altındaki vatandaşların online oyunlara girmesi engelledi.

Resmi tatillerin yanı sıra haftanın yalnızca Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri, birer saat olmak koşuluyla oyun oynama hakkı tanınacağını açıklandı. Bu yasaklara şimdi bir yenisi daha eklendi. Ancak bu sefer 18 değil, 16 yaşından küçüklere kısıtlamalar getirildi.

16 YAŞ ALTINDAKİLERE GETİRİLEN YASAĞIN DETAYLARI

Çin, 16 yaşından küçük vatandaşlarının artık yayıncılık yapamayacağını hatta sosyal medya platformlarında canlı yayınlara katılmasının dahi yasaklandığını duyurdu. Getirilen yeni yasaklarla birlikte, daha önce oyun oynaması kısıtlanan gençlerin sosyal medya ile bağları da kısmen kopartılıyor.

South China Morning Post’un haberine göre, Çin eyalet konseyi çocukların gelişimi için 10 yıllık bir plan hazırlıyor. Bu planlamanın ilk adımı olan bir dizi yeni ulusal yönerge hali hazırda yayınlanmış durumda. Bu yönergeler, canlı yayın hizmetleri başta olmak üzere, çocukların çevrimiçi platformlarda geçirdiği vakti ve harcadıkları parayı sınırlandırmayı hedefliyor. Canlı yayın platformları da bu yönergelerden sonra 16 yaşından küçüklere üyelikleri yasakladığını duyurdu.

KAYNAK: SHİFTDELETE, HABER7
Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir