AB, Rus turistlere Schengen vizesini yasaklamayı kıymetlendiriyor

Finlandiya ve Estonya’nın, Rus turistlere yönelik vize yasağı önerisi, Avrupa Birliği’nde (AB) yeni bir tartışmayı beraberinde getirdi.

Başbakanlar Sanna Marin ve Kaja Kallas, Ukrayna’nın akın altında olduğu bir periyotta Rus turistlerin AB topraklarında seyahat etmesinin yanlışsız olmadığını düşünüyor.

Ruslara vize yasağı tartışması

Rusya vatandaşlarına Schengen vizesi verilmesini yasaklama önerisi AB’de tartışmaya sunuldu.

Almanya Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, “Taslak, birtakım ülkeler tarafından AB’ye sunuldu ve münasebetiyle gündemde. Alman hükümeti, bu hususta kabine üyeleri ortasında ve AB içinde görüşmeler yapmak zorunda.” dedi.

Almanya: Sabırlı olun

TASS’ın haberine nazaran, tartışmaların şimdi tamamlanmadığını söyleyen Hebestreit, “Bu yüzden orta sonuçlar hakkında bilgi veremem. Sabırlı olmanızı rica ediyorum.” sözünü kullandı.

Yasağın kapsamı aşikâr oldu

Almanya Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Andrea Sasse ise vize yasağıyla ilgili teklifin ağustos ayının sonunda Prag’da yapılacak olan AB dışişleri bakanları toplantısında ele alınabileceğini belirtti.

Sasse, taslağın yalnızca Rusya’dan gelen turistleri değil, tıpkı vakitte Rusya Federasyonu sivil toplum temsilcileri, öğrenciler ve AB vatandaşlarının akrabalarını da kapsadığını kelamlarına ekledi.

Estonya ve Finlandiya’nın açıklamaları

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, toplumsal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Ruslara turist vizesi vermeyi durdurun. Avrupa’yı ziyaret etmek bir insan hakkı değil, bir ayrıcalıktır.” demişti.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, “Rusya, Avrupa’da saldırgan ve acımasız bir savaş yürütürken, birebir vakitte Rusların olağan bir hayat yaşayabilmesi, Avrupa’da seyahat edebilmesi, turist olabilmesi gerçek değil.” diye konuşmuştu.