ABD’den kanlı akın sonrasında 180 manifestoya inceleme

Tam askeri teçhizatlı ve canlı yayın kamerası takan 18 yaşındaki katilin süpermarkette nefret dolu bir atakta 10 kişiyi öldürüp üç kişiyi yaraladıktan sonra FBI 180 sayfalık manifestoyu incelemeye aldı.

ABD, Buffalo’da yaşanan terör saldırısının şokunu yaşıyor… Buffalo polisi evvelki gün vurulan 13 şahıstan 11’inin Afro-Amerikan olduğunu söyledi. 18 yaşındaki zanlı Payton Gendron cinayetle suçlandı ve yetkililer önümüzdeki günlerde ek suçlamaları değerlendireceklerini söyledi.

Saldırganın geçen yıl lisesinde bir hücum tehdidinde bulunduğu ve bunun sonucunda akıl sıhhati değerlendirmesine sevk edildiği ortaya çıktı. Olay, o sırada devlet yetkilileri tarafından incelendi lakin bir sonuç çıkmadı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili manifestonun komployu detaylandırdığını söyledi. Evrak, ABD’nin sadece beyaz insanlara ilişkin olduğu ve oburlarının atağın gayesi olan güç yahut terörle ortadan kaldırılması gerektiği inancını benimsiyordu.

Yetkili, Gendron’un beyaz üstünlükçü ideolojileri ve ırk temelli komplo teorilerini destekleyen web sitelerini tekraren ziyaret ettiğini söyledi.

Hochul, Buffalo’daki True Bethel Baptist Kilisesi’ndeki bir ayinde yaptığı açıklamada, Cumartesi günkü hücumun “rastgele bir şiddet hareketi olmadığını” söyledi.

Hochul yaptığı açıklamada, “İnternet üzerinden nefret ve beyaz üstünlüğün seslerini susturmalıyız” dedi.