Artan ekonomik maliyetlerden ötürü yurttaşlar sıfır mobilya ve beyaz eşya alamıyor

Mobilya, buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın üzere konut eşyalarının fiyatları son periyotta değerli ölçüde arttı. Gelen artırımlarla meskenine eşya almakta zorlanan yurttaşlar, devayı spotçulara gitmekte buldu. Cumhuriyet, spotçulara ortaya çıkan tabloyu sordu. Spotçu Serhat Karabulut son devirde satışların arttığını lisana getirdi.

Karabulut, “İnsanlar fiyat artışından ötürü, mağazalar, alışveriş merkezleri yerine spotçulara yöneliyor. Biz de Türkiye iktisadının içinde bulunan ve ticaret yapan beşerler olduğumuz için fiyat artışından ötürü etkileniyoruz. Beşerler artık en ucuz eser alırken bile zorlanıyor” dedi. Karabulut hammaddeden ötürü fiyat artışının olduğunu vurgulayarak “Beyaz eşya eserlerinin hammaddesi dolara bağlı. Kurdaki artıştan birinci derecede etkileniyoruz. En ucuz eserden, en kıymetlisine kadar para konusunda bir sorun mevcut” diye konuştu.

FİYATLAR HER GÜN DEĞİŞİYOR

Esnaf İbrahim Yeşilkaya da yurttaşların alım gücü olmadığından ikinci el eser aradığını belirtti. Yeşilkaya, “Geçen yıl 3 bin liraya sattığımız yatak odasını şu an 9 bin liraya satıyoruz. Eserler yüzde 200 hatta yüzde 400 arttı. Her ay sunta, MDF üzere eserlere artırım geliyor. Buraya gelenlerin birçoklarının alım gücü yok” sözlerini kullandı. İktisat bitti diyen Yeşilkaya, “Orta sınıf ve altı buralara geliyor. Ama şu anda da fiyatlar yüksek. Türkiye’de iktisat bitmiş. Her gün fiyatlar değişiyor. Beşerler da başlarına nazaran fiyat uyguluyor. Denetleyen yok, sistem yok. Başıboş bir sistem” dedi.

“GELENLERİN SAYISI ARTIYOR”

Esnaf Mustafa Sonkur, “Maddi durumu düzgün olmayanlar geliyor buraya. Çocuğunu evlendirecekler mağazaya gitse 50 bin liraya alacağı eserleri burada 30 bin liraya alıyor. İktisat kötüleştikçe gelenlerin sayısı artıyor” diye konuştu.