Asgari ücrette geri sayım… Maaş zammı Kurban Bayramı öncesi açıklanacak mı

Bugün yapılacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2. toplantısında 2023 Temmuz asgari üceretinde TİSK ve TÜRK-İş’in masaya rakamlarla gelmesi bekleniyor. Asgari ücrete ara zam ile birlikte sadece taban ücretler değil ona paralel maaş alan tüm çalışanların da gelirleri etkilenecek.

Toplamda 85 milyon çalışanın beklediği asgari ücret oranında ise geri sayım başladı.

Ocak 2023’te asgari ücret yüzde 54,7 artarak brüt 10 bin 8 TL, net ise 8 bin 506 TL olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz” açıklaması gelmişti. En son açıklama ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan geldi. Yılmaz, “Temenni ederiz ki bu üç kesim bir ortak noktada anlaşsınlar. O da nedir? Çalışanlarımızın enflasyona ezdirilmemesi.” dedi.

İŞÇİ TEMSİLCİLERİ NE İSTİYOR

TÜRK-İş pazarlık masasına gıda fiyatlarındaki 6 aylık artış ve açlık sınırı raporu ile geldi. TÜRK-İş’ten yapılan açıklamada asgari ücret zammı için “Türkiye Yüzyılı’na yakışır bir rakam” denildi. TÜRK-İş’in beklentisi 500 dolara denk gelen yaklaşık 11.800 TL düzeyi bir asgari ücret…

OCAK 2023 ASGARİ ÜCRETİ 8.506 TL, İŞVEREN MALİYETİ 11.759 TL OLDU

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücret işveren maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET BRÜT, NET NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?

6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 18-20 düzeyi dikkate alındığında asgari ücret için refah payı dahil masada farklı zam senaryoları bulunuyor. Bunların arasında en güçlüsü ise yüzde 30-35 arasındaki bir asgari ücret zammı oranı. Bu rakam ise 11 bin-11 bin 500 TL aralığı…

CEVDET YILMAZ’DAN AÇIKLAMA

Asgari ücret zammı ile ilgili son açıklama Cumhurbaşkanı Yardımcısı CevdetYılmaz’dan geldi. Cevdet Yılmaz “Normalde yılda bir kez olan görüşmelerin, çalışanların enflasyona ezdirilmemesi için 6 aylık periyotta yapıldığına işaret eden Yılmaz, “Temenni ederiz ki bu üç kesim bir ortak noktada anlaşsınlar. O da nedir? Çalışanlarımızın enflasyona ezdirilmemesi.” dedi.

“Memur ve emeklilerin de zam beklentisi söz konusu. Bu süreç TBMM’de devam edecek. Takvimlendirme nasıl olur?” sorusunu Yılmaz, şöyle yanıtladı:

“Meclisimiz bayramdan sonra çalışma kararı aldı. İlk 6 ayın enflasyonunu da temmuz ayında görmüş olacağız. Bütün bunlar çerçevesinde bir değerlendirme yapılacak. Gerek asgari ücret gerek 22 bin lira en az memur maaşı meselesi, bizim seçim beyannamemizde ortaya koyduğumuz taahhütler. Biz, her zaman ne dediysek onu yapma gayreti içinde olan bir parti olduk. Dolayısıyla hiç geciktirmeden bu taahhütlerimizi temmuz ayı içeresinde gerçekleştirme yönünde bir gayret içindeyiz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla, ilgili taraflarla birlikte çalışmalarını yapıyorlar. Meclisimiz son sözü söyleyecek. Burada da Meclisimizin iradesine saygı göstermek durumundayız.”

CEVDET YILMAZ FAİZ İLE İLGİLİ DE AÇIKLAMA YAPTI: GÜNCELLEME İHTİYACI DOĞABİLİR

Yılmaz, TBMM tatile girmeden bu düzenlemenin öncelikli bir şekilde ele alınacağını dile getirdi.

“Yeni dönemde ekonomide nasıl bir politika izlenecek? Merkez Bankası’nın politika faizinde bir güncelleme olur mu?” sorusu üzerine Yılmaz, ortak akılla, istişareyle hareket ettiklerini söyledi.

Yılmaz, Merkez Bankası’nın, kanunların çizdiği bir çerçevesinin bulunduğunu belirterek, bankanın, fiyat istikrarı ile istihdam ve kalkınma politikalarına destek olma misyonunun bulunduğunu hatırlattı.

Bu politikaların, istikrar içinde büyümek, geliri adil bir şekilde geniş kesimlere dağıtmak ve teknolojik atılım çerçevesinde şekillendiğini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

“Burada güncelleme ihtiyacı da doğabiliyor zaman zaman. Dünyanın, Türkiye’nin şartlarına göre güncelleme ihtiyaçları çıkıyor. Bugün baktığınızda bütün dünyada bir problem var. Büyüme hızı aşağı doğru gidiyor, bir taraftan da enflasyon var. Enflasyonla resesyonu dengelemeye çalışan bir dünya manzarası var karşımızda. Biz de son 3 yılda iyi bir büyüme performansı, çok iyi bir istihdam, ihracat, turizm artışı yakaladık. Ama şimdi vatandaşımızın da birinci önceliği olan enflasyona odaklanmış durumdayız. Dengeli bir şekilde, diğer hedeflerimizi de ihmal etmeden enflasyona daha büyük bir öncelik atfediyoruz. Dolayısıyla Merkez Bankamız ve Hazine ve Maliye Bakanlığımız bu konularda yoğun bir çalışma sergiliyorlar. Burada Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığı var. Uzun ve orta vadede amacımız ne? Hem faizler hem enflasyon düşsün. Uzun vadede varmak istediğimiz yer belli. Büyümemizi, istihdamımızı devam ettirelim.”

Yatırımlar için uygun bir finansal ortamın önemine işaret eden Yılmaz, “Merkez Bankası değerlendirmelerini yapacaktır. Hep birlikte sonucunu takip edeceğiz.” dedİ.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*