Aşure ile gelen 6 yarar

Uzman Diyetisyen Tuba Sungur, aşurenin yararlarına ait açıklamalarda bulundu.

“Aşure hazırlanırken rafine şeker yerine; incir, kayısı, kuru üzüm üzere kuru meyvelerin ölçüsünü artırarak meyvelerin şekerinden faydalanmak hem diyet yapanlar için hem de diyabet hastaları için daha uygun olur. Dışarıda içeriği bilinmeyen aşureleri tüketmektense konutta bu formda kuru meyveler kullanılarak yapılan aşureyi porsiyon denetimine dikkat ederek tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Aşure yüksek kalorili bir tatlı olduğu için kilo verme devrinde olanların günlük güç muhtaçlığını göz önünde bulundurmaları gerekir” diyen Sungur, aşure ile gelen 6 faydayı anlattı, ihtar ve tekliflerde bulundu.

Sungur’un açıklamaları şöyle:

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Bitkisel besin kümelerinin birçoklarını içeren aşure; bağışıklığı güçlendiriyor, beden direncini artırıyor. Tam manasıyla vitamin, mineral ve protein deposu olarak öne çıkan aşure; taze ve kuru meyveler sayesinde A vitamini ve C vitamini; buğday ve yarma üzere tahıllar sayesinde B kümesi vitaminleri; ceviz, fındık ve fıstık üzere yağlı tohumlar sayesinde de çok âlâ bir E vitamini ve omega 3 kaynağı olma özelliğine sahip.

BAĞIRSAKLARI DÜZENLİYOR

Aşure içerdiği tahıllar, kurubaklagil, kuru meyveler ve kuruyemişlerle posa açısından epey varlıklı bir tatlı olduğundan; bağırsak dostu olarak öne çıkıyor. Varlıklı posa içeriği sayesinde kabızlık problemine karşı da yarar sağlıyor.

KALP VE DAMARLARI KORUYOR

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Sungur “Aşure yapılırken kullanılan materyaller bitkisel protein içerir yani kolesterol içermezler. Bu nedenle kolesterolü yüksek olanlar ve kalp damar hastalığı olanlar çoka kaçmamak koşuluyla rahatlıkla tüketebilirler. Aşurenin içindeki kuruyemişler içerdikleri yeterli yağlar sayesinde kolesterol dostu yiyeceklerdir.” diyor.

SÜT ÜRETİMİNİ ARTIRIYOR

Aşure içerdiği yüksek gücüyle ve vitamin-mineral istikrarıyla emziren annelere süt artırmada yardımcı oluyor. Ayrıyeten emziren annelerin hem artan güç muhtaçlığını hem de tatlı gereksinimini karşılıyor.

BÜYÜME VE GELİŞMEYİ DESTEKLİYOR

Büyüme gelişme çağındaki çocuklar için aşure, hem yüksek güç içeriğiyle hem de içerdiği varlıklı makro-mikro besin öğeleri bakımından çocuklarda büyüme ve gelişmeyi destekleyen, sağlıklı bir tatlı olma özelliği taşıyor.

PSİKOLOJİYİ OLUMLU ETKİLİYOR

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Sungur “Aşure yapılırken kullanılan materyaller B kümesi vitaminlerden ve omega 3 bakımından varlıklı olduğu için ruh halini güzelleştiriyor, psikolojiyi olumlu etkiliyor ve depresyon riskini azaltıyor” diyor.