Bahçelievler’de çocuğun boğazına demir korkuluk saplandı

İstanbul Bahçelievler’deki konutlarının karşısında arkadaşlarıyla oyun oynarken sitenin etrafında bulunan korkuluklardan atlamaya çalışan Ahmet Daniç (9), bir anda istikrarını kaybetti.

Düşen Daniç’in boğazına demir çubuk saplandı.

Çevredekiler sabit tuttu

Çevredekiler çocuğu sabit tutarak grupların gelmesini bekledi.

İhbar üzerine olay yerine itfaiye, sıhhat ve polis takımları sevk edildi.

Sağlık grupları, damar yolu açarak oksijen tüpü bağladı.

Boğazındaki demirle hastaneye kaldırıldı

İtfaiye grupları ise demir çubuğu kesip Daniç’i kurtardı.

Daniç, boğazında demir modülüyle Bağcılar Eğitim ve Araştırma Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Buradan yapılan birinci müdahalenin akabinde Daniç, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

Ameliyatla çıkarıldı

Gerçekleştirilen ameliyatla çocuğun boğazındaki demir modülü çıkartıldı.

İki gün ağır bakımda tedavi edilen Daniç’in sıhhat durumunun âlâ olduğu öğrenildi.

Çocuğun demir saplandıktan sonra kurtarılmaya çalışıldığı anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.

“Sarsıntı olduğu vakit çocuk bağırıyordu”

Olay sırasında çocuğu yaklaşık yarım saat boyunca sabit tutmaya çalışan Yusuf Dağ, “Çocuk olduğu için psikolojim çok bozuldu. En ufak sarsıntı olduğu vakit çocuk bağırıyordu. Demir boğazına girmişti, yanağının içerisinden gözüküyordu. Çocuk kendindeydi, şuuru yerindeydi. Konuştuk, uyutmadık. Alttan çocuğu ben tutuyordum. İtfaiye ve sıhhat takımı geldi. Damar yolu açıldı, oksijen verildi. ‘Ahmet nasılsın’ diyordum lakin tam konuşamıyordu demir lisanına geldiği için. Çok acı çekti, canının yandığı belirliydi.” dedi.

“Çocuğumuz vefattan döndü”

Baba Lokman Daniç, oğlunun son durumu hakkında DHA’ya bilgi verdi.

Daniç, “Şu an çok şükür çok güzel, hocalarımız ameliyat ettiler. Çocuğumuz mevtten döndü. O demirle birlikte hastaneye getirildi. Akşam ameliyata aldılar, demiri ameliyatta çıkardılar. Rabbim yardımcımız oldu, vefatın eşiğinden döndü. Pazartesi akşamından beri ağır bakımdaydı, yaklaşık yarım saat evvel de ağır bakımdan çıktı. Pazartesi saat 16.30 sıralarında olay oluyor, hastaneye gelip müdahale edilmesi 20.00’ı buldu. Evvel Bağcılar Devlet Hastanesi’ne götürüldü, orada müdahale edebilecek tabip olmayınca buraya sevk edildi.” dedi.

“Resmen mızrak gibi”

Baba Daniç sitelerdeki korkulukların çocuklar için tehlikeli olduğunu da vurgulayarak “Civardaki bütün binalarda bu halde korkuluklar var. Resmen mızrak üzere, çocuklar için vefat tuzağı. Öbür çocukların başına gelmesin, öbür ailelerin canı yanmasın.” diye konuştu.

“Polis, ambulans, itfaiye 5 dakika içerisinde geldi”

Komşuları Pervin Kalmuk ise çocuğu o biçimde görünce çığlık attığını anlatarak, “Çocuklar burada oynuyordu, annesi olaydan 5 dakika evvel bizdeydi. Bizden çıktıktan sonra çocuklar karşı tarafa geçiyor, öteki tarafa atlamak üzereyken demire düşüyor. Çok berbattı, sahiden anlatılamaz. Ben bağırdım,  ‘Ahmet demirlere tutun’ dedim. Polis, ambulans, itfaiye 5 dakika içerisinde geldi. Demir kesimini kesip hastaneye o denli gittiler.” şeklinde konuştu.