Bakanlık harekete geçti! Ülke geneline yayıldı! Vaşak ve ayılar…

Paylaş

Tarım ve Orman Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü, mevsim normallerinin üzerinde seyreden yaz sıcağında susuz kalan yaban hayvanlarının su ihtiyacını karşılamak için faaliyetlerini sürdürüyor. 

Paylaş

Soğuk kış günlerinde yaban hayvanlarının aç kalmaması için yemleme çalışmaları yapan DKMP Genel Müdürlüğü, sıcak geçen yaz günlerinde de yaban hayvanlarının susuz kalmaması için büyük bir gayret gösteriyor. 

Paylaş

Ülkenin birçok yerinde bu tür faaliyetleri gerçekleştiren DKMP Genel Müdürlüğü, yaban hayvanlarının yoğun olduğu ve su sıkıntısı yaşanabilecek alanlarda su yalakları ve bazı alanlarda da bu yalakları besleyen tankerlerle yaban hayvanlarının su ihtiyacını karşılıyor.

YAVRU VAŞAK VE AYILAR, ÖNCE SU İÇTİ SONRA SERİNLEDİ

Paylaş

YAVRU VAŞAK VE AYILAR, ÖNCE SU İÇTİ SONRA SERİNLEDİ

Oluşturulan su yalaklarını fotokapan ile izleyen genel müdürlük böylece yaptıkları çalışmanın amacına ulaşıp ulaşmadığını da tespit ediyor. 

Paylaş

Ülke genelinde elde edilen görüntülerde birçok kuş ve memeli türünün periyodik olarak su içmek amacıyla bu alanları kullandığı görülüyor. 

Paylaş

Özellikle bozayı, yaban keçisi, vaşak, yaban domuzu, tilki, porsuk, kınalı keklik gibi türlerin yalakların bulunduğu alana gelerek su içmesi fotokapan görüntülerine yansıdı. 

Paylaş

Görüntülerde koruma altında bulunan anne vaşak, ayı ve yavruları da dahil birçok yaban hayvanı su içerek yalaklarda serinliyor. 

Paylaş

Yavru ayılar ile yavru vaşakların su içtikten sonra adeta yalakların içinde duş alıp oynaması renkli görüntüler oluşturdu. 

Paylaş

Ayrıca son günlerde yaşanan orman yangınlarının meydana geldiği alanlarda yangından etkilenen yaban hayvanları için de hızlı şekilde su yalakları oluşturuldu. 

Paylaş

Bu alanlarda yaban hayatı için yemleme çalışmalarına da ağırlık verildi.

Şaduman UNUTMAZ/DHA

Paylaş

fotokapan yalak