Beyoğlu’nda durağa dalarak 2 kişinin vefatına neden olan sanık savunma yaptı

İstanbul Beyoğlu’nda aracıyla otobüs durağına girerek, 2 kişinin vefatına, 5 kişinin ise yaralanmasına neden olan sanık Ergün Gürdal, birinci kere hakim karşısına çıktı.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın birinci duruşmasına tutuklu sanık Ergün Gürdal getirildi.

Olayda yaralanan müştekiler ve hayatını kaybedenlerin yakınları ile taraf avukatları katıldı.

“Yemin ederim uyuşturucu husus kullanmadım”

Savunma yapan sanık Ergün Gürdal, olay sırasında yolda baygınlık geçirdiğini söyleyerek, “Ben kendime geldiğimde ambulans, polis, hepsi oradaydı. Bu türlü bir şey olmasını istemezdim, benim de ailem var. Kazanın olduğu gün, yemin ederim uyuşturucu unsur kullanmadım. Otomobilde da yalnızca boş bir bira kutusu vardı ancak ben onu günlerdir çöpe atmak bekletiyordum. Baygınlık geçirmemin sebebi, hastalığım. Tabip bana ‘Beyin tellerin birbirine değiyor’ demişti. Ben olağan, işinde, gücünde bir beşerim. Bu türlü olsun istemezdim.” dedi.

“Aracın gelişini hiç hatırlamıyorum”

Şikayetçilerden İbrahim Aydoğan ise “Durağa gitmiştim, aracın gelişini hiç hatırlamıyorum. Kendimi havada uçtuktan sonra yerde buldum. Kollarım kırıldı, deri diye bir şey yoktu. Hala üstümü, başımı ailem giydiriyor. İşim dağıldı, çalışamıyorum.” diye konuştu.

“Aracın hızlandığını gördüm”

Tansel Ağaç da “Otobüs beklediğim için o tarafa bakıyordum. Aracın hızlandığını gördüm ve içimden ‘Ne yapıyor bu’ dedim. Aracın hızlandığı dikkatimi çekti.  Direksiyonu kaldırıma kırmış, 7 metre falan uçmuşum.” dedi.

Tutukluluğa devam kararı

Duruşmada şikayetçi avukatları, sanığın asli kusurlu olduğunu ve aksiyonunu uyuşturucu husus tesiri altında gerçekleştirdiğini belirterek, en üst huduttan cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık Ergün Gürdal’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

DHA’nın haberine nazaran heyet, eksik konuların giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Kanında esrar bulundu

İddianamede, Beyoğlu’nda 3 Eylül 2021 günü, kuşkulu Ergün Gürdal’ın sevk ve yönetiminde bulunan 42 GD 748 plakalı hafif ticari aracın hakimiyetini kaybettiği ve otobüs durağına girdiği anlatıldı.

Şüpheli Gürdal’ın olaydan sonra yapılan kan örneği incelemesinde, esrar unsurunun tespit edildiği belirtildi.

Şüphelinin kullandığı uyuşturucu husus tesirindeyken trafiğe çıktığı, kendi kusuruyla kazaya neden olduğu aktarılan iddianamede, Gürdal’ın “Taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 aya kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Beyoğlu’nda 3 Eylül 2021 günü, kuşkulu Ergün Gürdal’ın sevk ve yönetiminde bulunan 42 GD 748 plakalı kamyonetin hakimiyetini kaybettiği ve otobüs durağına daldığı anlatıldı.

Hazırlanan iddianamede, kuşkulu Gürdal’ın kan örneği üzerinde yapılan incelemede, şüphelinin kanında esrar hususunun tespit edildiği kaydedildi.

Şüphelinin kullandığı uyuşturucu unsur tesirindeyken trafiğe çıktığı ve kendi kusuru ile kazaya mesuliyet verdiği aktarılan iddianamede, şüphelinin ‘taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan 2 yıl 8 aydan 22,5 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.