BIST’te rekor kıran oynaklığa uzmanlardan sert reaksiyon: SPK inceleme başlatmalı

Türkiye, Rusya’dan yeni hava savunma sistemleri tedarik etmek için yeni bir mutabakat imzalamasıyla Borsa İstanbul hareketli bir gün yaşadı. BIST 100, bir orta yüzde 3’e yakın bedel kaybetti fakat tabandan gelen alımlarla tekrar artıya geçti. Borsa İstanbul eski Genel Müdürü İbrahim Turhan, BIST 100’de haber akışı ile 8 Haziran’dan bu yana en yüksek gün içi oynaklığının gerçekleştiğini belirterek, “SPK’nın inceleme yapması gerekiyor. Bu türlü manipülasyon olmaz” dedi.

Borsa İstanbul eski Genel Müdürü İbrahim Turhan

BORSADA S-400 HAREKETLİLİĞİ

Borsa İstanbul’da hareketli bir gün yaşandı. S-400 mutabakatı tezleriyle sert kayıp yaşayan BIST 100, tabandan gelen alımlarla günü müspet tamamladı. BIST 100 günü yüzde 1,96 yükselişle 2.913,30 puandan tamamladı.

Rus askeri iş birliği kurumunun yöneticisi Türkiye’ye ikinci bir set S-400 hava savunma sistemi gönderilmesi için kontrat imzalandığını söylerken, Savunma Sanayii Başkanlığı bu iddiayı reddetti. SSB, “İlk gün yapılan mutabakata nazaran süreç devam etmektedir.” açıklamasında bulundu.

Yaptırımlar altındaki Rusya ile mutabakat argümanının yarattığı kaygılarla BIST 100’de kayıplar hızlandı. BIST 100, yüzde 3’e yakın düşüşle 2.773 puana kadar geriledi. Endeks, daha sonra tabandan yapılan alımlarla toparladı ve yine artıya geçti. Böylelikle BIST 100’de 8 Haziran’dan bu yana en yüksek gün içi oynaklık yaşandı.

REKOR KIRAN OYNAKLIĞA TEPKİ

Borsa İstanbul’da haber akışı ile 8 Haziran’dan bu yana en yüksek gün içi oynaklığının gerçekleşmesine Borsa İstanbul eski Genel Müdürü İbrahim Turhan reaksiyon gösterdi. Toplumsal medya hesabından açıklama yapan Turhan, “SPK’nın inceleme yapması gerekiyor. Bu türlü manipülasyon olmaz!” tabirlerini kullandı.