BM heyeti Zaporijya Nükleer Santrali’ne ulaştı: İki reaktörden biri kapatıldı

Rusya- Ukrayna savaşı devam ederken, Milletlerarası Atom Gücü Ajansı (IAEA) heyeti, çatışmaların verdiği hasarı belirlemek için Zaporijya Nükleer Santrali’ne ulaştı.

Rus basınına nazaran, Zaporijya kentinden çıkan Milletlerarası Atom Gücü Lideri Rafael Mariano Grossi öncülüğündeki heyeti taşıyan konvoy, Rus ordusunun denetimindeki bölgeye girmek üzere Vasilyevka denetim noktasından geçti.

Heyet incelemelerde bulunmak üzere Zaporijya Nükleer Santrali’ne ulaştı.

Zaporijya Nükleer Santrali, Ukrayna’daki elektriğin yüzde 20’sini sağlıyor.

İKİ GÜÇ ÜNİTESİNDEN BİRİ KAPATILDI

Ukrayna Devlet Nükleer Güç Şirketi Energoatom, toplumsal medya hesabı üzerinden, heyetin santrale girdiğine dair bilgi paylaştı.

Bununla birlikte şirket, yaptığı paylaşımda, “Rus güçlerinin Zaporijya nükleer santral alanına düzenlediği bir öteki havan topu bombardımanı sonucunda acil durum muhafazası etkinleştirildi ve operasyonel beşinci güç ünitesi kapatıldı” sözlerini kullandı.

Tesisdeki iki operasyonel reaktörden birinin Rus bombardımanı nedeniyle kapatıldığını söyleyen Energoatom, 6 numaralı güç ünitesinin Ukrayna güç sisteminde çalışmaya devam ettiğinin, santralin kendi muhtaçlıkları için elektrik sağladığının altını çizdi.

Reuters, bombardıman nedeniyle santralin kendi gereksinimleri için kullanılan bir güç kaynağı sınırının hasar gördüğünü ve yardımcı jeneratörlerin devreye sokulmasının gerektiğini aktardı.

Şirket, çalışmayan 2 numaralı güç ünitesinde dizel jeneratörlerin kullanıldığını da vurguladı.

TÜRKİYE’YE 677 KİLOMETRE UZAKLIKTA

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali pozisyonunda bulunuyor.

Türkiye’ye uzaklığı 677 kilometre olan santralde Altı nükleer reaktör bulunurken, 5 bin 700 megavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip santral, Ukrayna’daki elektriğin yüzde 20’sini sağlıyor.

Santral, 4 Mart’ta Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu denetiminde olan santralin etrafında topçu atakları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu ataklar konusunda birbirini suçluyor.