Çocuklardan CHP’ye: Parti idaresine katılmak istiyorum

ANKARA – CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Lider Yardımcılığı CHP’li belediyelerin yönettiği 45 bölgeden 80 çocukla “Çocukları Dinliyoruz” başlığıyla toplantı gerçekleştirdi.

Çocuk meclisi olan ya da suram evresi devam eden ve Kent Kurulları çocuk-gençlik meclislerinde yer alan çocuklarla yapılan çevrimiçi toplantıda, CHP Çocuk Hakları Siyaset Dokümanı taslağına katkı sunacak görüşler lisana getirildi. Çocukların “üstün faydası ve iştirak ilkesi” gözetilerek düzenlenen toplantıda seçim yaşının 15’e düşürülmesi, çocuk bakanlığının kurulması üzere teklifler getirilirken, çalışma rapor olarak CHP MYK’ye sunuldu.

‘SİZE ÇALIŞMANIZ KARŞILIĞINDA PARA YERİNE PUAN VERSELER NE HİSSEDERSİNİZ?’

Toplantıda çocukların yoksulluk, barınma, eğitim, sıhhat, etraf, toplumsal haklar hususlarında yaşadığı meseleler da konuşuldu.

Belediyelerin çöpleri kâfi toplamadığını, yetişkinlerin etrafı kirlettiğini, basketbol ya da futbol oynamak için alan bulamadıklarını, eğitim sisteminin daima değişmesinin kendilerini etkilediğini, çocuklar ortasında ayrımcılık yapıldığını, erkek çocuklarının kız çocuklarından ‘üstün’ görüldüğünü, çocukların çalıştırılmaması gerektiğini tabir eden çocukların toplantıda söz ettiği ve raporda yer alan kimi örnekler şu sözlerle sıralandı:

-Parti idaresine iştirak hakkım olmasını istiyorum. Yetişkinler tarafından manipüle edilmek istemiyorum. Kendi belediyemde fikirlerimi belirtebilmek istiyorum. Yapılacak etkinliklerde göstermelik iştirak hakkı değil gerçek iştirak hakkı istiyorum.

– Ülkemizde çocuk haklarına dair mukavelenin çok da dikkate alınmadığını ve uygulanmadığını düşünüyorum.

-Çocukların korunmadığını düşünüyorum. Çocukların inançta olduğunu düşünmüyorum. Devletin istismar ve şiddete karşı tedbir alması gerektiğini düşünüyorum lakin bunun yapıldığını düşünmüyorum.

-Oturduğum yerde sokak hayvanları için kulübe ve yardım istiyorum.

-Barış ve huzur istiyoruz. Eğitimde eşitlik istiyoruz. Bilhassa okullarda küçük düşürülmemek istiyoruz. Çocuklar olarak keyifli huzurlu ve itimatla yaşamak istiyoruz.

-Düşüncelerimiz ve hislerimiz büyükler tarafından önemsensin. Engelli çocukların toplumsallaşması için daha fazla alan istiyorum.

-Çocukların beslenme, oyun haklarından daha çok yararlanmasını istiyorum. Çocuk personeller olmasın istiyoruz. Büyükler bize daha çok hürmet duysun istiyoruz.

-Çocuk istismarı günümüzde çok arttı ve buna karşı savunmasız kalıyoruz. Belediyelerde savunma dersleri verilebilir. Psikolojimizi nasıl düzeltebiliriz, kendimizi nasıl savunabiliriz bilmiyoruz.

-Size çalışmanız karşılığında para yerine puan, evrak yahut karne verseler ne hissedersiniz?

‘SEÇME YAŞI 15’E DÜŞÜRÜLMELİ’

Çocuklar CHP’nin toplantısında siyasetçilere dönük teklif ve taleplerini de lisana getirdi. Çocukların direkt ulaşabileceği şikâyet çizgilerinin oluşturulmasını, tüm çocuklar için ulaşımın fiyatsız olmasını, okul bahçelerinin otopark olarak kullanılmamasını öneren çocukların öbür teklifleri şu biçimde sıralandı:

-Çocukların tüm Türkiye’yi tanıması için seyahatler düzenlenmeli

-AVM üzere kalabalık yerlerin girişlerine çocuk hakları tabelaları asılmalı

-Seçme yaşı 15’e düşürülmeli

-Kriz afet planı hazırlanmalı

-Çocuk Belediyeleri kurulmalı

-Çocuk Bakanlığı kurulmalı

‘İŞZİZ ANNE BABALAR PARA KAZANABİLMELİ’

-Okul servis kontrolleri sıkı yapılmalı

-Akran zorbalığı ve şiddet engellenmeli

-Mülteci aykırılığı yapılmamalı

-Başarı, ırk, cinsiyet ayrımı sona ermeli

-Paralı eğitim son bulmalı, kurslar, atölyeler düşük ücretli/ücretsiz her çocuğa sağlanmalı

-İşsiz anne babalar para kazanabilmeli

-Tüm belediyeler UNICEF Çocuk Dostu kent olmalı

-Üniversite mezunu işsizler için devlet bünyesinde en az 1 yıl tecrübe kazandıracak evrak verilmeli

-İstismara karşı çocuklar güçlendirilmeli, psikoloji ve savunma dersleri verilmeli.