Danıştay kararı yok sayıldı… Devlete 4 ayda 3.5 milyar TL’lik zarar

‘Acil’ kodu ile yapıldığı için iptal edilen Erdemli-Silifke-Taşucu yolu ihalesi tekrarlandı.

Pazarlık usulü ile yapıldığı için iptal edilen ihale aynı yöntemle tekrarlandı. İkinci ihaleyi aynı firma daha yüksek bedelle aldı.

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine göre, ‘Acil’ kodu ve pazarlık usulü ile yapıldığı için iptal edilen Erdemli-Silifke-Taşucu yolu ihalesi tekrarlandı ancak Danıştay kararına rağmen yine pazarlık usulü kullanıldı. Her iki ihaleyi de aynı firmalar aldı. 2 Şubat 2021’deki ilk ihalede 2 milyar 135 milyon 502 bin lira olan bedel, 10 Haziran 2022’de 5 milyar 635 milyon 925 bin liraya çıktı.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından açılan her iki ihaleyi de, Özaltın İnşaat ile Atatürk Havalimanı pistlerini kıran Yapı & Yapı şirketi alırken, pazarlık usulünün kullanılması nedeniyle ilk ihale Danıştay tarafından iptal edilmişti.

Buna rağmen 2. ihale de yine pazarlık usulü ile yapıldı ve bir yıl 4 ay önceki ihaleye göre tam, 3 milyar 500 milyon 423 bin lira fark oluştu.

Danıştay kararının ardından ihale iptal edildi. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü 13 Mayıs 2022’de ihaleyi tekrarladı. Yolun yapım işi ihalesi Danıştay’ın karşı çıkmasına rağmen yasanın ‘’Pazarlık 21-B” maddesine göre yapıldı. İhaleye altı firma davet edildi. Kazanan ise bir önceki ihaleyi alan Özaltın İnşaat-Yapı & Yapı Şirketleri oldu. 10 Haziran 2022’de 5 milyar 635 milyon 925 bin TL’lik sözleşme imzalandı.