Deniz yolu nakliyatında kapasite artışına takviye

Son yıllarda artan dış ticaret hacmi nedeniyle, kara yolu hudut kapılarında yoğunluğa neden olurken, bu sıkışıklığı azaltmak için gerekli düzenlemeler yapılıyor.

Türkiye limanları ile başka ülke limanları ortasında Ro-Ro, Ro-Pax gemileriyle sistemli sefer yapmak emeliyle açılacak yeni çizgilerde yahut mevcut sınırların kapasitelerinin yüzde 50 artırılması halinde bu sınırlarda kullanılacak gemilere takviye sağlanacak.

Yönetmelik çıkartıldı

Bu dayanaklarla ilgili “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Karayoluyla Taşınan Yüklerin Denizyoluna Aktarılmasının Desteklenmesi Hakkında Yönetmeliği” yayınlandı.

Ro-Ro, Ro-Pax gemi seferleri için açılacak yeni sınırlar desteklenecek

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe nazaran, düzenleme ile Türkiye limanları ile öteki ülke limanları ortasında Ro-Ro, Ro-Pax gemileriyle tertipli sefer yapmak hedefiyle açılacak yeni sınırlarda yahut mevcut çizgilerin kapasitelerinin yüzde 50 artırılması halinde mevcut sınırlarda kullanılacak gemilere dayanak verilecek.

Her 10 deniz mili için yük ünitesi başına 2 dolar ödeme

Düzenli sefer yapan Türk bayraklı Ro-Ro gemilerinin donatanlarına geminin sefer yaptığı her 10 deniz mili için yük ünitesi başına 2 dolar ödeme yapılacak.

Tır, dorse başına 3 dolar ödenecek

Türk bayraklı Ro-Pax gemilerinin donatanlarına ise geminin sefer yaptığı her 10 deniz mili için yük ünitesi (tır, dorse) başına 3 dolar ödenecek.

20 deniz mili destek yük ünitesi başına 20 dolar

Daha kısa aralarda (20 deniz mili) araç taşıyan gemilerin donatanlarına ise bu dayanak yük ünitesi başına 20 dolar olarak uygulanacak.

Yönetmelik kapsamında, mevcut sınırları geliştiren kelam konusu gemilerin ödemesi gereken kılavuzluk ve römorkörcülük fiyatları Bakanlık tarafından karşılanacak.

Deniz yolu ile ihracat için sevk yapılacak

Türkiye limanlarıyla başka ülke limanları ortasında tertipli seferlerin frekansları arttırılarak, ihracatçıların daha kısa vakitte ve daha ucuz maliyetlerle eserlerini sevk etmeleri sağlanacak.