Dolar 18 lira düzeyine tutundu: Dolar/TL ne kadar oldu? (8 Ağustos 2022)

Yatırımcılar bu hafta perşembe günü yayımlanacak haziran ayı cari süreçler istikrarı verisi başta olmak üzere, çarşamba günü haziran ayı işsizlik, perşembe günü de haziran ayı sanayi üretimi bilgilerini izleyecekler.

Yurtdışı piyasalarda ise çarşamba günü Fed’in faiz artırım suratı hakkında fikir verecek olan ABD Temmuz ayı enflasyon verisi ve perşembe günü ABD ağustos ayı Michigan tüketici itimat endeksi verisi takip edilecek.

Ekonomi idaresi öncelikle düşük faiz siyasetiyle imalat sanayi yatırımlarını artırmayı, orta vadede cari açığı kapatmayı güden bir siyaset izliyor. TCMB ve iktisat idaresi lakin bundan sonra yüzde 80’e ulaşan ve tüketicilerin alım gücünü keskin formda düşüren enflasyon ile gayret hedeflerken, şu anki artışların arz tarafı ve memleketler arası tesirler kaynaklı olduğunu savunuyor.

Ancak cari açık yılın başından bu yana artış eğilimi sergilerken, TCMB’nin döviz rezervleri de geçen ay gördüğü taban düzeylerden lakin hudutlu toparlandı.

DİPTEN KISMEN TOPARLADI

Merkez Bankası’nın geçen hafta yayımladığı bilgilere nazaran döviz rezervi dün iki milyar doların biraz üzerinde artışla en son 2002 yılında gördüğü taban düzeylerden kısmen toparlandı. Buna karşın bankacıların hesaplamalarına nazaran Temmuz ortasında eksi 55 milyar dolar olan swap hariç döviz rezervlerinde hudutlu toparlanma görüldü.

Turizm dönemindeki güçlü seyire ve yıl sonu turizm gayelerinin yükselmesine karşın güç ithalat faturası ve Euro/dolar paritesindeki düşüş kaynaklı yurtiçi döviz talebinin artacağı kestirim ediliyor.

Yılın birinci yedi ayında ithalattaki artış Türkiye’nin cari açığının kapanmasında hayati kıymete sahip ihracat gelirlerindeki artışın çok üzerinde seyrederken dış ticaret açığı yüzde 143 tırmandı. Global pazarlardaki gelişmelerle birlikte ihracatçı kesimlerde aşağı istikametli revize edilmeye başlanan yılsonu beklentileri hükümetin ihracat gelirlerine dayalı iktisat siyasetini fonksiyonsuz kılabilir.

Bu bağlamda ödemeler istikrarı dataları ve yurtdışından Türkiye’ye döviz girişi yakından izlenecek. Reuters anketine nazaran Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde artan güç fiyatlarının dış ticaret açığında yol açtığı sert artışın tesiriyle Haziran ayında cari açığın 3.4 milyar dolar olduğu, yılın tamamında ise 40 milyar doları aşacağı kestirim edildi.

Koronavirüs salgının hafiflemesinden bu yana iki yıldır aralıksız artan sanayi üretiminde yeniden Reuters anketine nazaran Haziran’da geçen yıla nazaran yüzde 6.7 arttığı kestirim edildi.

PETROLDEN TABANDAN DÖNDÜ

Dış piyasalara bakıldığında global resesyon tasaları ile geçen hafta Ukrayna’daki savaşın başlangıcından bu yana en düşük düzeylere inen petrol fiyatları tarafını üst çevirdi.

Enflasyon nedeniyle global iktisadın yavaşlayacağı ve talebin daralacağı tasalarının baskısı altında kalan petrolün fiyatlarının seyri Türkiye’nin tarihi düzeye yükselen güç ithalat faturası açısından yakından izleniyor.

ABD’de cuma günü açıklanan ve beklentilerin iki katını aşan tarım dışı istihdam artışının akabinde yatırımcılar Fed’in gelecek ay 75 baz puan daha faiz artıracağını beklentisini daha kuvvetli fiyatlamaya başladı. ABD’nin iki yıl vadeli Hazine tahvillerinin getirileri cuma günü 20 baz puan yükseldi ve 10 yıl vadeli Hazine tahvil getirilerinin 40 baz puan üzerinde kaldı.

Asya borsaları haftaya zayıf başlangıç yaparken dolar, ABD tarım dışı istihdam datalarının resesyon tasalarını yatıştırması ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) keskin faiz artıracağı beklentisini pekiştirmesiyle yükseldiği düzeylerde tutundu. Dolar endeksi bugün 106.54 ile cuma günü gördüğü 28 Temmuz’dan bu yana en yüksek düzeyin yakınında seyretti.

Geçen hafta 18 düzeyine yükselerek 20 Aralık’tan bu yana yeni tepeyi gören dolar/TL şu dakikalarda 17.9545 düzeyinden süreç görüyor. Bu düzeye nazaran TL’nin dolar karşısında yılbaşından beri kaybı ise yüzde 26 düzeyinde.

CDS DÜŞÜŞTE

Uluslararası piyasalardan borçlanma maliyetinin de bir göstergesi olan Türkiye’nin beş yıllık dış borcunu iflasa karşı sigortalamanin maliyeti (CDS) Temmuz sonunda 880 baz puanın üzerine çıkarak tarihi doruğa yaklaşmasının akabinde son yedi seansın beşinde keskin düşüş kaydetti. CDS Cuma günü 2 baz puan yükselerek 730/740 baz puandan kapanırken geçen haftanın tamamına bakıldığında 82 baz puan düşüş kaydetti.