Draghi: İstanbul Mukavelesi için Erdoğan’a telkinde bulundum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi ziyaret eden İtalya Başbakanı Mario Draghi’yi, Beştepe’de resmi merasimle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Draghi’nin ikili görüşmesi ve heyetler ortası görüşmelerin akabinde imza merasimi ve ortak basın toplantısı düzenlendi.

İtalya ve Türkiye’nin 9 mutabakat imzaladığını söyleyen Erdoğan, “Birçok alanda bağlarımızın kurumsallaşmasını pekiştirecek 9 muahedeyi imzaladık. Ekonomik ve ticari ilgilerimiz hamdolsun her geçen gün gelişiyor. Salgına karşın ticaret hacmimiz geçen sene yüzde 34’lük artışla rekor düzey olan 23 milyar doların üstüne çıktı. İkili ticaretimizin bir özelliği de istikrarlı olmasıdır. Mevcut sayılar bu sene 25 milyar dolar eşiğini rahatlıkla aşacağımızı gösteriyor” dedi.

‘ASKERİ VE SAVUNMA ENDÜSTRİNDE İŞ BİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRECEĞİZ’

“Şirketlerimizi iş birliklerini artırmaları ve karşılıklı yatırımlarda bulunmaları tarafta teşvik etmeye devam edeceğiz” diyen Erdoğan, “İtalya ile tesis ettiğimiz askeri ve savunma sanayi iş birliğimiz farklı bir ehemmiyet taşıyor. Bu alandaki bağlarımızı derinleştirmenin müşterek menfaatimize olduğu noktasında hemfikiriz” biçiminde konuştu.

Göç konusunun da gündeme geldiğini aktaran Erdoğan, “Gündemimizde terörle uğraşta de iş birliği olarak ayrıyeten kıymetli yer tutuyor. İtalya’dan beklentilerimizi değerli dostumla ikili görüşmede paylaştım. Sayın Başbakan’la göçün yönetimi ve yasa dışı göçle uğraş mevzularını ele aldık. Bu alandaki iş birliğimizi istişareler ve ortak projelerle güçlendirmek istiyoruz” tabirlerini kullandı.

‘TÜRK-İTALYA ÜNİVERSİTESİ’NİN KURULMASI ÖNEMLİ’

Türk-İtalya Üniversitesi’nin iki ülke halkı ortasındaki münasebetleri güçlendireceğini belirten Erdoğan şunları söyledi:

“Halklarımız ortasındaki yakın bağlantıların pekiştirilmesini teminen eğitim ve kültür alanında atılabilecek adımları görüştük. Bunların içinde en kıymetlilerinden bir tanesi de Türk-İtalya Üniversitesi’nin kurulması teşebbüsüdür. Türkiye-Avrupa Birliği münasebetlerini de değerlendirdik. İtalya’nın bu bağların geliştirilmesine yönelik dayanağı için kendilerine teşekkür ettik. Bu takviyenin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum.”

‘İTALYA GÜÇ ALANINDA DEĞERLİ BİR ORTAĞIMIZ’

Rusya-Ukrayna savaşını da değerlendirdiklerini söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya ile Ukrayna’nın müzakere sürecine geri dönülmesi ve Ukrayna tahılının Karadeniz’den ihracına yönelik Birleşmiş Milletler planı hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Ayrıyeten Libya başta olmak üzere başka bölgesel sıkıntılar hakkında da görüş alışverişinde bulunduk. İtalya güç alanında değerli bir ortağımızdır. Karadeniz’deki Sakarya gaz alanında deniz altı boru döşemesindeki iş birliğimiz dahil güç güvenliğine dair ortak proje ve çıkarlara değindik.”

DRAGHİ: TÜRKİYE’NİN ARABULUCUK ÇALIŞMALARINI TAKDİR EDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın akabinde konuşan İtalyan Başbakan Draghi, “Dost ve müttefik ülkeler Türkiye ve İtalya olarak karşımızda büyük sınamalar var. Ukrayna savaşından başlayabiliriz, burada birlikte çalışmak istiyoruz. İtalya ve Türkiye, tıpkı vakitte Kiev’e dayanak veriyorlar. En ön safta Müzakere bazlı tahlil arayışındalar. Ukrayna’nın kabul edebileceği bir barışın peşinde iki ülke. Türkiye’nin arabuluculuk çalışmaları için büyük takdirimizi tabir etmek istiyorum, bilhassa tahıl ambargosunun kaldırılması tarafında. Tıpkı vakitte gübreler için de hür geçiş olması lazım” dedi.

Kadına şiddetin önlenmesine dair İstanbul Sözleşmesi’ne Türkiye’nin dönmesini istediğini söyleyen Draghi, “İnsan hakları konusunda, İstanbul Sözleşmesi’ne girmek yolunda Sayın Erdoğan’a teşvik ve telkinde bulundum. Akdeniz dediğimiz vakit binlerce yıllık ekosistemden bahsediyoruz lakin kırılgan bir ekosistem bu. Her açıdan bireylere ve etrafa saygılı davranmamız gerekiyor. Göçmenlerde de hakikat idare yapmamız lazım. Etrafa de iklime de biyoçeşitliliğe de birebir şekilde” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)