DSP Lideri Aksakal, Hizbullah Hükümlüsünün Serbest Kalmasını Böyle Savundu

Cumhur İttifakı ortağı DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hizbullah hükümlüsünü affetmesini savundu. Aksakal, ‘Bunların siyasete malzeme yapılması doğru değil. Bu bir anayasal yetki. Bunu Cumhurbaşkanı istediğine kullanır. Yarın, Abdullah Öcalan için de kullanabilir mi? Kullanır vallaha.’ ifadelerini kullandı. 

Sözcü TV’de İsmail Saymaz ve İpek Özbey’in sunduğu “Nokta Atışı” programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aksakal, Hizbullah hükümlüsüne verilen af kararını “Cumhurbaşkanı’nın yetkisi var” diyerek savundu.

“Bu bir Anayasal yetki. Bunu Cumhurbaşkanı istediği kişiye kullanır. Yarın Abdullah Öcalan’a da kullanabilir.” ifadelerini kullanan Aksakal, şunları söyledi:

‘Cumhurbaşkanları, sürekli hastalık ve yaşlılık. Bu yetkiyi Kılıçdaroğlu da zamanı geldiğinde kullanabilir, Kenan Evren de Ahmet Necdet Sezer de kullanmıştır geçmişte.

Bu kişi HÜDAPAR’lı diye ölsün diyemez Cumhurbaşkanı, PKK’lı diye ölsün diyemez. Ergenekon’dan da yargılananları yine Erdoğan affetti.

Bunların siyasete malzeme yapılması doğru değil. Bu bir anayasal yetki. Bunu Cumhurbaşkanı istediğine kullanır. Yarın, Abdullah Öcalan için de kullanabilir mi? Kullanır vallaha.’

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hizbullah davasında yargılanıp ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mehmet Emin Alpsoy’un kalan cezasını ‘kocama hali’ gerekçesiyle affetmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*