Ekonomist Zelyut’tan ‘dolar’ için korkutan senaryo

Yeniçağ Gazetesi muharriri Cihan İhtilal Zelyut, KRT TV’de dün yayınlanan Semra Topçu ile Haftanın Panoraması programında, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik tabloyu kıymetlendirdi.

İktisatta berbat gidişata dikkat çeken Zelyut, Kırım savaşından sonra birinci borcu alan Osmanlı devletiyle AK Parti iktidarını karşılaştırdı. Zelyut, ”Osmanlı 20 yılda nasıl Düyun-u Umumiye’ye gittiyse Allah korusun, 20 yıl AKP kalsa ve bu başla gitse Türkiye Hazinesi’ni iflas ettirir” dedi.

Pandemi periyodunda ABD’nin 4,5 trilyon dolar para bastığını hatırlatan Zelyut, bunun Amerika’da ‘40 yılın enflasyonu’ olarak nitelendirilen enflasyonu 8,3 üzere bir sayıya çıkarttığını ve bu bastığı dolarları piyasadan çekeceğini münasebetiyle Türkiye’nin döviz kurunda yaşanan yükselişi durduramayacağını ileri sürdü.

“AKP BU BAŞLA TÜRKİYE HAZİNESİNİ İFLAS ETTİRİR”

2017 yılında, Türkiye’nin bütçe açığının 47 milyar olduğunu söyleyen Zelyut kelamlarına şöyle devam etti:

”Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nden sonra 2020 yılında, bir anda bütçe açığı 178 milyara çıkıyor. Ödediğiniz faiz 133 milyar lira. Bakın, milyarlardan bahsediyorum. Kıyaslamak için söylüyorum; üç-dört tane TÜPRAŞ’ı sermayedarlara veriyorsunuz demektir bu, TÜPRAŞ’ın ederi 50 milyar dolar zira. Halkın alın terini tefecilere veriyorsunuz demektir. 2021’e geldiğimizde; 196 milyar lira bütçe açığı, 180 milyar lira da faiz ödemişiz. Nerden baksanız kapkara bir tablo ve nisan ayında 50 milyar lira açık… 2017 yılının tamamında 47 milyar lira açık verirken artık bir ayda 50 milyar lira açık veriyorsunuz. Bu bu türlü devam edemez. 1854 yılında, Kırım savaşından sonra birinci borcu alan Osmanlı 20 yılda nasıl Düyun-u Umumiye’ye gittiyse Allah korusun, 20 yıl AKP kalsa ve bu başla gitse Türkiye Hazinesi’ni iflas ettirir.”

Zelyut, TL’nin dolar karşısında bedel kaybetmesi ile ilgili de şöyle konuştu:

“ABD BASTIĞI 4,5 TRİLYON DOLARI PİYASADAN ÇEKTİĞİNDE DOLAR-TL’Yİ TUTAMAZSINIZ”

“Açığı kapatmak zorunda olan iktidar, elinden gelen her şeyi yapıyor. Kur muhafazalı üzere, haftaya yeni bir eser çıkıyor. İç talebin dolara gitmemesini sağlamaya çalışıyor ancak hesaplayamadıkları şu; Türkiye’de doları üst çıkartan dinamik, yalnızca halkın enflasyonu görüp ‘dolar alayım’ demesi değil. Dünyada çok büyük bir kırılma yaşandı. AKP 2013’te ıskalamıştı, yeniden ıskaladı. Salgın periyodunda Amerikalılar 4,5 trilyon dolar para bastı ve bu, Amerika’da ‘40 yılın enflasyonu’ dediğimiz 8,3 üzere bir sayıya çıkarttı. Artık Amerikalılar diyor ki ‘Biz bu parayı geri çekeceğiz, çok agresif olabiliriz’ dediler; ‘Bizden o denli 25 baz puan falan beklemeyin’. Bu olduğu vakit dolar-TL’yi, kur korumalıyla, enflasyona endeksli bonoyla ya da öteki farklı üstün bonolarla falan tutamazsınız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.