Endişe Büyüyor: Binance ve Bitfinex’e Bu Altcoin’den Boşaltılıyor!

Ethereum’un çok önemli Merge güncellemesi sonucunda, merkezi borsalara büyük miktarda Ethereum taşınıyor. Bu kripto paraların arasında Binance, Bitfinex yer alıyor. Kripto topluluğu, ETH’nin borsalara akışının artması nedeniyle bir fiyat düşüşünden endişe ediyor. İşte detaylar…

Binance 450 bin, Bitfinex 288 bin ETH aldı

Nansen CEO’su Alex Svanevik’in tweetlediği verilere göre bir hesap, Çarşamba günü geç saatlerde önde gelen kripto para borsası Binance’e 720 milyon dolar değerinde 450.000 ETH yatırdı. Kripto borsası Bitfinex ise 490 milyon dolar değerinde 288.442 ETH aldı. 1,2 milyar dolarlık kümülatif giriş, altı ayın en büyük seviyelerine işaret etti. Merkezi borsa cüzdanlarında tutulan toplam sayısı, iki ayın en yüksek seviyesi olan 25.34 milyona yükseldi.

Borsalara para girişi genellikle yatırımcının satma niyetini temsil ediyor. Öte yandan, çıkışlar genellikle uzun vadede elde tutma niyetini temsil eder. Bir Twitter kullanıcısı, “6 ayın en yüksek borsa girişi. Uyarınız için teşekkürler Svanevik. Yine söylüyorum, dikkatli olun” dedi. Trader ve analist Alex Kruger, çok yüksek girişlerin daha düşük olduğunu söyledi. Bununla birlikte, North Rock Digital’in kurucusu Hal Press, iki girişin önceden belirlenmiş bir satış programından ziyade büyük olasılıkla fork ile ilgili olduğunu tweetledi.

Belki de paralar, borsada potansiyel bir airdrop aracılığıyla Ethereum fork tokeni ETHPOW’u toplamak için borsalara aktarıldı. Bu sırada Güney Kore merkezli analiz firması CryptoQuant’ın pazarlama başkanı Hochan Cheung, coin’lerin türev borsalara taşındığını söyledi. Bu, yatırımcıların, Merge etrafında pozisyonlarını korumaya çalıştığına işaret ediyor.

Merakla beklenen merge, sonunda gerçekleşti

Bu sırada, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Merge, TSİ 09.45 civarında gerçekleşti. Enerji tasarrufu sağlayan yazılım güncellemesinin ardından ETH’nin fiyatı, büyük bir değişim göstermedi. Ancak 1.700 dolara doğru ivme kazandı. 40.000’den fazla canlı izleyici, etkinlik sırasında Ethereum Vakfı’nın canlı yayınını izledi. Ethereum Vakfı, PoS ile merge’ün, Blockchain’in güç tüketimini yüzde 99,95 oranında önemli ölçüde azalttığını tahmin ediyor. PoS’u etkinleştirmek, yeni ETH arzını da yüzde 90 oranında azaltacak.

Bazı savunucular, bu etkinin üç Bitcoin halving olayına eşit olduğunu iddia ediyor. Bu, günde çıkarılan ETH sayısının günde 13.000’den 1.600’e düşeceği anlamına geliyor. Daha önce, Ethereum’daki tek bir işlem, ortalama bir ABD hanesinin bir haftalık enerji tüketimine eşdeğerdi. Yeni ağın temel mekanizması olan Beacon Chain Aralık 2020’de piyasaya sürüldü. Bu, etkinliğe giden ilk kilometre taşlarından biriydi. O zamandan beri, Ethereum hem bir PoS zinciri (Beacon Chain) hem de bir proof-of-work (PoW) zinciri yürütüyordu. Artık bu ikisi birleşmiş durumda.