Erdoğan’dan gündem olacak ‘Berat Albayrak’ kelamları: ‘Danışmanlar hayal kırıklığına uğratabilir, damatlar yapmaz’

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın damadı ve başkanlığı sırasındaki baş danışmanı Jared Kushner’in geçen ay çıkan Beyaz Saray anıları kitabı “Breaking History” Türkiye-ABD münasebetlerinin de bir devrine ışık tutuyor.

Gazete Oksijen’de yer alan habere nazaran; Kushner kitabında 28 Şubat 2019’da İsrail-Filistin barış planını görüşmek için Ankara’ya düzenlediği seyahati anlatırken “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakın vakitte 600 milyon dolara tamamladığı devasa Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüştüm ve ona barış planımızı anlattım. Uygun geçmedi lakin esasen aksini düşünmemiştim” diyor.

Kitaba nazaran Erdoğan 50 milyar dolarlık karşılıklı ticareti iki katına çıkarmayı istediğini söyleyince Kushner, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin ABD yaptırımlarına yol açabileceğini söylüyor.

ÜÇ ÇOCUK ŞAKASI

Erdoğan’ın ticari alakaları geliştirme konusundaki isteği için kendisine teşekkür ettiğini aktaran Kushner şöyle devam ediyor:

“Ardından, tıpkı vakitte damadı olan Maliye Bakanı Berat Albayrak’a baktı ve danışmanların bazen cumhurbaşkanlarını hayal kırıklığına uğratabileceğini lakin damatların bunu yapmayacağını söyledi.”

Yine kitaba nazaran Erdoğan, Kushner ve eşi Ivanka Trump’ın daha fazla çocuk yapmasını istiyor ve mitinglerde yaptığı “üç çocuk” daveti üzerine şakalaşıyorlar.

‘TRUMP’IN TEHDİDİNİ ERDOĞAN GÖRMEZDEN GELDİ”

Trump’ın Ekim 2019’da Türkiye iktisadını “yok etmekle” tehdit ettiğini, Erdoğan’ın ise bunu görmezden geldiğini söyleyen Kushner, tansiyonun akabinde Lider Yardımcısı Mike Pence’in Türkiye’ye düzenlediği ziyareti de şu sözlerle anlattı:

“Pence Türkiye’ye gitmeden evvel ofisime uğradı. Erdoğan’la birkaç kere görüşmüştüm ve Pence onunla nasıl başa çıkılacağı konusunda tavsiye istedi. ‘Tavsiyeme gereksiniminiz yok. Lakin tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki karşılıklı oturduğunuzda size tüm düşüncelerini anlatacak. Trump ile olan ilgisine kıymet veriyor, bu yüzden başarınız Trump’ın ateşkes konusunda ne kadar önemli olduğunu ne derece ilettiğinize bağlı. Erdoğan çok inatçıdır. Bunu nasıl çözeceğinizden emin değilim ancak sizi buradan destekleyeceğim’ dedim.”

NYT MÜELLİFİNDEN ‘YAĞCILIK’ SUÇLAMASI

Kitabı pahalandıran The New York Times müellifi Dwight Garner, Kushner’i “Trump’a yağcılık yapmakla” suçladı. Garner “en uygun ihtimalle hudut bozucu, en makus ihtimalle itici” diye tanımladığı kitabın birtakım kısımlarını TikTok’lara benzetti ve toplam 469 sayfanın kabaca yalnızca 90 sayfasının hakikaten değişik olabileceğini söyledi.