Erdoğan’ın denediği traktörü soran Türkiye müellifi Uğur’a, Varank haciz getirdi

İktidara yakın Türkiye gazetesi muharriri Fuat Uğur, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açtığı hakaret davası nedeniyle 21 bin 650 lira tazminat cezasına çarptırıldığını ve hakkında icra takibi başlatıldığını açıkladı.

Bugün yayınlanan, “Elektrikli traktör kavgamın bana bedeli icra takibi ve haciz oldu” başlıklı yazısında “Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılmadığı için bir buçuk yıldır bantta bekleyen elektrikli traktör için verdiği hengame nedeniyle bedel ödediğini” söyleyen Uğur yazısında şunları anlattı:

“Beni takip edenler ve bilenler sık sık şu soruyu yöneltiyorlar:

“Elektrikli traktör için çok yazı yazdınız. En son Ziraat Bankası ile traktör üreticisi Lider Yol’un, Ziraat-Yol ismiyle ortak olduğunu ve üretime hazır hâlde beklediklerini belirttiniz. Niye üretime geçilmedi?”

Ne olduğunu ve gerçeği yazamadım şimdiye dek fakat bir gün, daha rahat konuşabileceğim ve yazabileceğim vakit dilimlerinde bunu anlatacağım. Yalnızca şunu söyleyeyim, elektrikli traktör üretime hazır ve bekliyor. Lakin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılamadığı için bir türlü üretime başlayamıyor. Bu açılış neden yapılmıyor, ne mâni var bilmiyorum ve anlayabilmiş değilim.

Tam bir buçuk yıldır bantta beklemekte olan elektrikli traktör geçtiğimiz haftalarda yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin kelamlarıyla tekrar gündem oldu. Gazeteciler “Elektrikli traktör ne vakit üretime geçecek” diye sordular. Kirişci “Elektrikli traktör benim ilgi alanımda değil. Elektrikli traktörü gerekirse TOGG yapar” diye yanıt verdi.

Çok değişik bir yanıttı.

Oysa her aksamıyla ve kesimiyle, YAZILIMIYLA YERLİ OLAN elektrikli traktör üretimine bildiğiniz üzere eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli öncülük etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan üretilen prototipleri tam iki defa tarlada şahsen kullanarak test etti. Zira elektrikli traktörün TARIMLA DİREKT BAĞLANTISI vardı.

Ama artık öğreniyoruz ki elektrikli traktör Sayın Bakan Vahit Kirişci’nin “ilgi alanı”na girmiyormuş.

Çiftçinin mazot kaynaklı maliyet girdileriyle canının yandığı, tedarik zincirinde daima akaryakıt maliyetlerinin gündeme getirildiği şu devirde tarım eserlerindeki fiyat artışları sanki ilgi alanında mı Sayın Bakan’ın onu merak etmekteyim. Meğer elektrikli traktör bir buçuk yıl öncesinden çiftçiye ulaşsaydı çok farklı olabilirdi her şey.

Neyse, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan elektrikli traktörü iki defa test ettikten sonra işler hızlandı ancak bir de baktık ki Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank mazotlu traktör üreten sanayicilerle bir ortaya gelip onlarla elektrikli traktörü konuşuyor. O toplantıya katılanların hiçbirinin bu türlü bir aracın YAZILIMINI üretebilecek ne bilimsel altyapıları ne de insan güçleri var halbuki.

Bunu öğrenince bu toplantıya neden Lider Yol’un, yani elektrikli traktörü esasen üreten endüstricinin çağrılmadığını sordum iki yazıyla. Karşılık ağır bir tekzip ile geldi ve bana “tetikçi” diyerek hakaret etti Bakan. Bununla da kalmadı dava açtı.

Yerel mahkeme Bakan Varank’ın aleyhime açtığı tazminat davasını “Fikir ve söz özgürlüğü” çerçevesinde reddetti. Zira yazımda hakaret ve yanlış bilgi yoktu. Varank’ın elektrikli traktörle ilgili olumsuz tavrına yönelik teşebbüslerini eleştiren bir yazıydı. Haber değil analitik bir makaleydi. Fakat Varank, davayı temyiz ederek, İstinaf Mahkemesinde zorlama münasebetlerle, hukuk skandalı sayılabilecek bir kararla bu davayı lehine sonuçlandırmayı başardı.

Kararda yazılı birbirinden farklı münasebetlerden şu kısmı okursanız anlayacaksınız:

“Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda, davaya mevzu yayın bir bütün olarak değerlendirildiğinde davalının, internette yer alan bir haber üzerine, doğruluğunu araştırmadan bu haberi temel alarak dava konusu argümanları gündeme getirdiği, olayın yanlışsız olup olmadığı kolay bir araştırmayla elde edilebilecek iken hiçbir araştırma yapılmadan görünür gerçekliğe karşıt yayın yapıldığı…”

Oysa bu toplantıyla ilgili bilgiyi şahsen toplantıya katılan mazotlu traktör üreticileri toplumsal medyalarında paylaşmışlardı. Ha bir de basın özgürlüğüyle kişilik kıymetleri karşı karşıya gelince çatışan iki kıymet birebir vakitte korunamazmış ve bu nedenle KAMU FAYDASI gözetilirmiş. Lakin kamu faydası gözetilmesi için “kişilik değeri”nden kelam edilen bireye hakaret edilmiş, iftira atılmış olması gerekir ki bunların hiçbiri yok.

Zaten benim için beklenen bir sonuçtu. Benim gerimde bir devlet erki ve hukuk gücü de yok. Bakan Varank haciz kararı çıkartarak 21 bin 650 lirayı tahsil etmek üzere icra takibi başlattı.

Yaklaşık 40 yıldır bu meslekteyim. Başladığımda Varank muhtemelen iki üç yaşında çocuktu. Dişimle tırnağımla gayret ettim. Daima HELAL PARA kazandım. Boğazımdan hak etmediğim bir kuruş bile geçmedi. Fakat Mustafa Varank benden alacağı parayı hak etmedi. Bu paranın onun için HELAL PARA olup olmadığını tekrar bir düşünsün.

Tabii ki haciz gelmesin diye bu parayı ne yapıp edip ödeyeceğim. Kendisinin ne yaptığını, ne yapmak istediğini, “fikir ve tabir özgürlüğü kavramıyla ilişkisi”nin ne seviyede olduğunu çok âlâ biliyorum. Bilmeyenler, hakikati vakti gelince acı biçimde öğrenecekler. Daima o denli olmuyor mu esasen.

Sizinle bu yazılarımın linklerini paylaşmak isterim lakin Varank şanlı adaletin dayanağı ve mahkeme kararıyla yazılarımı da internetten kaldırtmayı başardığı için sizinle paylaşamıyorum.

Son olarak şunu söylemek isterim. Bakan Varank’a bana “tetikçi” dediği için hakaret davası açmadım. Zati çıkacak sonuç lehime olamayacaktı. Hakikaten bu çıkan sonuç da isabetli davrandığımı kanıtladı.

Ama buradan söz etmek isterim ki, şimdiye dek kimsenin tetikçisi olmadım. İnandıklarımı yazdım. Hâlâ idealist olmanın bedelini ödüyorum. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı 1998’de keşfederek desteklemeye başladım. Bu daima devam edecek.

Ama yanlış bulduklarımı, yanlışları da gücüm yetene kadar söylemeye, yazmaya devam edeceğim.

N’apim, tabiatım bu türlü.”

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılında tarla sürerek tanıttığı yerli elektrikli traktörü geliştiren firmaya geçen ay projenin “değerlendirme dışı bırakıldığı” bildirilmişti. Bildirimin akabinde firmanın, Türkiye yerine Kanada’da üretim kararı aldığı medyaya yansıdı. Eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de 16 Ekim 2021’de yaptığı açıklamada elektrikli traktörün Ocak 2022’de “seri üretime geçeceğini” açıklamıştı.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun bahisle ilgili geçen ay yaptığı açıklamada, yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin elektrikli traktörün ilgi alanında olmadığını, seri üretim konusunda hiçbir bilgisinin bulunmadığını söylediğine işaret ederek, “Öğrendim ki Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ilgili firmaya projeyi reddettiklerini bildirmiş. Bu traktör projesi ‘Teknoloji Odaklı Sanayi Atılımı Programı’ çerçevesinde yapılmış, Erdoğan onaylamıştı” demişti.

Elektrikli traktör projesinin Erdoğan’ın müsaadesi olmadan bitirilemeyeceğine işaret eden Aygun şunları söylemişti: “Çünkü Erdoğan, 26 Temmuz 2019’da Pakdemirli ile bu yerli elektrikli traktörü kullanmış, pullukla tarla sürmüştü. Tarlaya ayağındaki galoşla girmişti. Projenin göstermelik olduğu muhakkaktı. Güldürüyorlar herkesi. Bu iktidar elektrikli traktörü beceremedi uzaya nasıl çıksın.” (HABER MERKEZİ)