Fırat Çakıroğlu davasında, periyodun rektör ve dekanına verilen para cezası katılaştı

Dava Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun üniversite yerleşkesinde çıkan arbedede ölmesine ait devrin rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ile Edebiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ersin Doğer’e ‘görevi ihmal’ suçlamasıyla verilen yirmişer bin liralık isimli para cezasına ait istinaf basamağı tamamlandı.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10. Ceza Dairesi, İzmir 41. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararını, Cumhuriyet savcısı, katılanlar vekili ve sanık avukatlarının itirazları üzerine inceledi.

AA’nın haberine nazaran Daire, mahallî mahkemenin kararının hukuka uygun olduğuna, kanıtlarda ve süreçlerde rastgele bir eksiklik olmadığına, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğuna hükmetti.

Daire, periyodun rektör yardımcısı Prof. Dr. Atilla Silkü ile genel sekreter Prof. Dr. Mehmet Bülent Özkan hakkında verilen beraat kararlarına ait itirazları da yerinde bulmayarak reddetti.

Sanıklar hakkındaki, 8 ay 10 gün mühletle kamu misyonu hak ve yetkisinin kullanmalarının yasaklanmasına ait karar ise temel cezanın belirleniş biçimi dikkate alınarak “takdiren 150 güne” düşürüldü.

Dairenin verdiği karar, cezaların isimli para cezası olması nedeniyle, katılaştı. (HABER MERKEZİ)