Fransa ve İspanya’da orman yangınları: On binlerce hektarlık alan kül oldu

Avrupa’nın güney bölgelerinde bir haftayı aşkın müddettir orman yangınları devam ediyor. Fransa’nın güneybatısındaki Gironde’da La Teste-de-Buch ve Landiras bölgelerindeki yangın 8 gündür devam ederken İspanya’da geçen haftadan bu yana yaklaşık 60 bin hektar alanın yandığı bildirildi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) Fransa basınından aktardığına nazaran, Gironde Valiliği dün bölgeden 16 bin kişinin daha çıkarılmasıyla tahliye edilenlerin sayısının 36 bin 600’e yükseldiğini duyurdu. Sıcaklığın 40 derecenin üstüne çıktığı bölgede 6 bin 500’ü La Teste-de-Buch, 12 bin 800’ü Landiras’ta olmak üzere toplamda 20 bin hektara yakın yeşil ve ormanlık alan kül oldu. Yangınlara 1700 itfaiyecinin yanı sıra 6 Canadairs ve 3 Dash tipi yangın söndürme uçağıyla müdahale ediliyor.

Aşırı sıcak ve kuvvetli rüzgar nedeniyle Gironde’daki yangınların denetim altına alınmasında zahmet yaşanıyor. Bölgede, 22 hektarlık alana konseyi Arachon Hayvanat Bahçesi’nde barınan 1000’den fazla hayvan öteki yerlere nakledildi. France Bleu Gironde, bölgede ayrıyeten 5 kamp alanı, bir restoran ve iki meskenin yandığını aktardı.

Landiras’taki yangına neden olduğu gerekçesiyle bir kişi gözaltına alınırken, La Teste-de-Buch bölgesindeki yangına da bir kamyonetin neden olduğu bedellendiriliyor. Ayrıyeten Vensac ve Finistere bölgelerinde de yangın çıktığı açıklandı. Öte yandan ülkede, yangın söndürme uçaklarının 3’te 1’inin kullanıma uygun olmadığı gerekçesiyle bakıma alındığının ortaya çıkması reaksiyonlara neden oldu.

BİR HAFTADA 60 BİN HEKTAR ALAN YANDI

İspanya’da ise denetim altına alınamayan 20 orman yangını olduğu belirtiliyor. El Pais gazetesinin lokal kaynaklara dayandırdığı habere nazaran, ülkede 13 Temmuz’dan bu yana devam eden yangınlarda yaklaşık 60 bin hektar alan yandı. Yılbaşından bu yana ise 140 bin hektar alanın yangınlardan harap olduğu bildirildi. Ülkede, yangınlar nedeniyle son 15 yılın en makus yazının yaşandığı ve halihazırda devam eden 30 yangından 20’sinin hala denetim altına alınamadığı belirtildi.

El Pais’in paylaştığı etkin yangınların haritasına nazaran, yangınların ülkenin kuzeybatısında ağırlaştığı görülüyor. İspanyol itfaiyeciler, kuzeydeki yangınların dışında doğuda Barselona yakınlarındaki Pont de Vilomara’da, güneyde Mijas Zirveleri’nde ve batıdaki Monfragüe Ulusal Parkı’ndaki yangınlarla çaba ediyor.

EN AZ 25 KÖY TAHLİYE EDİLDİ

Portekiz hududuna yakın Kastilya ve Leon bölgesindeki Zamora vilayeti hudutları içinde yer alan Sierra de la Culebra’daki yangında ise 2 kişi hayatını kaybetti. Zamora’daki yangınlar sebebiyle başşehir Madrid ile kuzeybatıdaki Galiçya bölgesi ortasındaki tren seferlerinin yapılamadığı ve aksamaların yaşandığı belirtildi. Bölgedeki yangınlar sebebiyle 25 kadar köyün tahliye edilmek zorunda kalındığı bildirildi. Portekiz mahallî basınında da Murça’daki yangına 600’den fazla itfaiyeci ve 8 hava aracının müdahale ettiği belirtildi. (DIŞ HABERLER)