Fransa’da yeni hükümet kuruldu

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, yeni hükümet kabinesindeki bakanların listesini Elysee Sarayı’na sundu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un onayını alan liste, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Alexis Kohler tarafından kamuoyuna açıklandı. Eski Fransa Başbakanı Jean Castex periyodunda bakanlık vazifesini yürüten birtakım bakanların Başbakan Borne’un kabinesinde yer aldığı görülürken, yeni hükümette ayrıyeten göçmen bakanların bulunduğu kaydedildi. Hükümet kabinesindeki göçmen bakanlardan Göç Tarihi Müzesi Müdürü Pap Ndiaye Ulusal Eğitim Bakanı olurken, Cumhurbaşkanı Macron’un Kültür ve Medya Danışmanı Rima Abdul-Malak Kültür Bakanlığı misyonuna getirildiği kaydedildi. Yunanistan doğumlu Chrysoula Zacharopoulou ise Kalkınma, Frankofoni ve Memleketler arası İştiraklerden Sorumlu Devlet Bakanlığı misyonuna atandı.

Yeni kabinede Sanayi, Dijital Bağımsızlık ve İktisat Bakanı Bruno Le Maire, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Adalet Bakanı Eric Dupont Moretti, Avrupa ve Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Silahlı Kuvvetler Bakanı Sebastien Lecornu, Sıhhat Bakanı Brigitte Bourguignon, Dayanışma, Özerklik ve Engelliler Bakanı Damien Abad, Denizaşırı Ülkeler Bakanı Yale Braun-Pivet oldu.

Kabinede ayrıyeten Çalışma, İstihdam ve Entegrasyon Bakanı Olivier Dussopt, Kamu Hizmetleri Bakanı Stanislas Guerini, Tarım ve Besin Bakanı Marc Fesneau, Yüksek Öğretim ve Araştırma Bakanı Sylvie Retailleau, Ekolojik Geçiş ve Bölgesel Ahenk Bakanı Amelie de Montchalin, Güç Dönüşümü Bakanı Agnes Pannier Runacher, Spor Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Bakanı Amelie Oudea Castera, Kamu Hesaplarından Sorumlu Devlet Bakanı Gabriel Attal, Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, Kadın-Erkek Eşitliği, Çeşitlilik ve Fırsat Eşitliğinden Sorumlu Devlet Bakanı İsabelle Rome, Parlamento ile Münasebetlerden Sorumlu Bakan Olivier Veran, Lokal İdarelerden Sorumlu Devlet Bakanı Christophe Bechu, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Franck Riester, Deniz İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Justine Benin, Çocuk İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakanı Charlotte Caubel ve Hükümet Sözcüsü Olivier Gregoire olduğu belirtildi.