Hastane asansöründe mahsur kalma sonrası vefat: Soruşturma başlatıldı

Olay, 28 Haziran’da Kahramanmaraş Necip Fazıl Kent Hastanesi’nde meydana geldi. Kalp hastası Fadime Bilsin, teze nazaran eşi ve hasta bakıcı ile birlikte 3’üncü kata çıkmak için asansöre bindi. 2’nci katta arızalanan asansörde mahsur kalan Fadime Bilsin (57), kurtarıldıktan kısa bir mühlet sonra hayatını kaybetti. Hastanenin düzenlediği mevt dokümanına ‘doğal ölüm’ yazıldı.

4 çocuk annesi Fadime Bilsin, cenaze namazının akabinde Kapıçam Mezarlığı’nda toprağa verildi. Hastanenin ihmali olduğunu tez eden aile ise savcılığa cürüm duyurusunda bulundu.

Uzun müddet asansörde mahsur kaldıklarını ve eşinin bu nedenle panik atak geçirdiğini belirten Mustafa Bilsin, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulunduklarını söyledi. Sıhhat Bakanlığı’nı da arayarak şikayet ettiğini tabir eden Bilsin, sorumluların cezalandırılmasını istedi.

“YARIM SAAT ASANSÖRDE MAHSUR KALDIK”

Olay gününü de anlatan Mustafa Alım, “Eşim ‘Kalbim ağrıyor’ dediği için tabip bizi kalp sinemasına gönderdi. Hasta bakıcıyla gittik, sinema çekildikten sonra asansöre bindik. 2’nci katta asansör bozuldu. Servisi aradılar, gelene kadar uğraştılar. Hanım da panik yaptı. Yarım saat asansörde mahsur kaldık. Asansörü köprü atıp, çalıştırdılar. Sonra çıktık, serum verdiler. 5 dakika sonra hanım vefat etti, daha sonra dahiliye uzmanı geldi. O da rapora, ‘Ani atak yazıyorum’ dedi. Ama yazmamış. Daha sonra ‘Tesadüfen orada bulundum’ diyerek inkar etti” dedi. O gün, ‘Sorumluyum’ diye biri geldi. O kişi de ‘Yaptırıyoruz bozuluyor, kul yapısı. Eceli gelen ölür, Allah’ın takdiri’ dedi. Diğerlerinin ciğerinin yanmaması için sorumluların cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

“KUL YAPISI SONUÇTA DİYORLAR”

Fadime Bilsin’in oğlu Adem Bilsin ise şunları söyledi:

“Babamla birlikte kalp sineması çektirmeye gitmişler. Dönüşte, 2’nci katta asansör arıza yapıyor. Asansörde annem ani panik geçiriyor. Servise çıkıp, hemşireler serumunu bağladıktan 5-10 dakika sonra birdenbire ölüyor. O gün sorumlu gelen başhekim yardımcısıydı. ‘Asansör arıza yapıyor, yaptırıyoruz yeniden bozuluyor. Yapacağımız bir şey yok, sonuçta kul yapısı’ diyor. Tabi ecel geldi, bir şey demiyoruz lakin burada ihmalkarlık kelam konusu. Yarım saat, kısa bir müddet değil. Kalp hastası sonuçta. Bu nedenle savcılığa gidip, hata duyurusunda bulundum” diye konuştu. Kahramanmaraş Vilayet Sıhhat Müdürlüğü de ailenin argümanları ile ilgili inceleme başlattı.