İnsan hakları savunucuları, Danimarka’nın sığınmacıları Ruanda’ya gönderme planını eleştirdi

Independent gazetesinin haberine nazaran, azapla uğraşa karşı kurulan “Freedom FromTorture” isimli insan hakları kümesinin siyaset danışmanı Matilda Bryce, Danimarka’nın sığınmacıları gönderme konusunda İngiltere örneğini takip etmesini eleştirdi.

Bryce, Danimarka ve İngiltere’nin sığınmacıların karşılaşacağı riskleri görmezden geldiği konusunda kaygılı olduğunu ve bu adımı “çok rahatsız edici” bulduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler’in (BM) iki ülkeyi de kelam konusu teşebbüslerinin memleketler arası hukukun ihlali olduğu konusunda uyardığını vurgulayan Bryce, para karşılığında sığınmacı göndermenin iş birliğine dayalı memleketler arası sistemin de altını oyduğunu belirtti.

Danimarka Azaba Karşı Enstitüsü CEO’su Rasmus Grue Christensen, Danimarka’nın sığınmacıları Ruanda’ya gönderme adımını “sorumsuzca ve zararlı” olarak nitelendirdi.

Christensen, sığınmacıları geri göndermek yerine “Ruandalılar ve Ruanda’da yaşayan mülteciler için insani ve kalkınma yardımına” odaklanılması halinde kendilerinin de çalışabileceğini tabir etti.

DANİMARKA’NIN GEÇEN YIL ÇIKARDIĞI YASA

Danimarka Göçmenlik Bakanı Mattias Tesfaye, nisanda Danimarka’nın göçmenlerin transferi konusunda Ruanda ile görüştüğünü açıklamıştı.

Danimarka, 2021’de topraklarına gelen sığınmacıları farklı bir ülkedeki sığınma merkezine taşınmasına müsaade veren yasa çıkarmıştı, Tunus ve Etiyopya üzere ülkelere potansiyel bir sığınma muahedesi için müracaatlarda bulunmuş lakin bir basamak kaydedilememişti.

İngiltere, geçen hafta, Ruanda ile insan kaçakçılığı ağlarını kırmayı ve göçmen akışını durdurmayı amaçlayan yeni bir muahede imzalamıştı. Muahede kapsamında İngiltere, ülkesine kaçak yollarla gelen binlerce sığınmacıyı Ruanda’ya yerleştirmeyi planladığını duyurmuştu.