Invamed’den dirençli hipertansiyon tedavisi için Delta Modülatör RDN cihazı

Invamed, ilaç tedavisine cevap vermeyen dirençli hipertansiyon hastalığının tedavisinde kullanılmak amacıyla Delta Modülatör Renal Denervasyon (RDN) cihazı üretti.

Invamed’den yapılan açıklamaya göre, hipertansiyonun belirtileri arasında yorgunluk, halsizlik, idrara sık çıkma, baş ağrısı ve kulak çınlaması sık karşılaşılan rahatsızlıklar bulunuyor.

Bu rahatsızlığa sahip yetişkinlerin tahminen yüzde 46’sı hastalığından habersiz olarak yaşıyor. Halk arasında da “sessiz katil’ olarak bilinen bu hastalık, teşhis edilip kontrol altına alınmadığı takdirde birçok kişinin ölümüne sebebiyet verebiliyor.

Bu yıl itibarıyla 7,8 milyar kişiye ulaşan dünya nüfusunda, 1,2 milyar kişinin hipertansiyon hastalığı ile mücadele ettiği tahmin ediliyor. Yapılan araştırmalar, hipertansiyonla yaşayan yetişkin sayısının son 30 yılda iki katına çıktığını gösteriyor.

Hipertansiyon hastalığının sebepleri arasında genetik yatkınlık, yanlış beslenme alışkanlıkları, aşırı tuz tüketimi, hareketsiz bir yaşam sürdürmek, sigara ve alkol tüketimi yer alıyor. Hipertansiyon hastalığı tedavi edilmediği takdirde kalp, beyin, böbrek, göz ve atardamarlara büyük zararlar veriyor.

Hastalarda kalıcı, uzun süreli bir kan basıncı kontrolü sağlanıyor

Bazı hipertansiyon vakalarında biri diüretik olmak üzere 3 antihipertansif ilaç, maksimum dozda ve gerekli sıklıkta kullanılmasına rağmen tansiyon hedefi istenilen değerlerin altına düşmüyor. Bu tip hipertansiyon tıpta “dirençli hpertansiyon’ olarak tanımlanıyor.

Invamed tarafından ilaç tedavisine cevap vermeyen dirençli hipertansiyonu tedavi etmek üzere AR-GE laboratuvarlarında geliştirilen Delta Modülatör RDN cihazının üretimi gerçekleştirildi.

Modülatör RND jeneratörü, işlem sırasında kontrollü radyo frekans enerjisini iletmek için Modülatör RDN kateteri ile birlikte çalışıyor. Yaklaşık 1 saat süren minimal girişimsel operasyonda hasta, hafif anestezi altında uyutuluyor. Kasık atardamarından katater yardımıyla böbreklerin içine girilerek hastanın tansiyonunu yükselten sempatik sinirler zayıflatılıyor.

Delta Modülatör RDN kateteri, elektrotları 360 derecelik ablasyon oluşturacak şekilde konumlandırıyor ve tam denervasyon olasılığını en üst düzeye çıkarmak için sinirlerin arter lümenine yakın olduğu böbrek dallarını tedavi ediyor.

Invamed Delta Modülatör RDN tedavisiyle, düzenli ilaç kullanımına rağmen düşmeyen dirençli tansiyon kontrol altına alınarak, hastalarda kalıcı, uzun süreli bir kan basıncı kontrolü sağlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir