İsveç’te silahlı taarruzlar arttı: Bu yıl 45 kişi hayatını kaybetti

İsveç’te bu yıl 251 silahlı atak olayı yaşanırken, bu hadiselerde 45 kişi ömrünü yitirdi, 67 kişi ise yaralandı.

Dünyanın “en sakin” ülkelerinden biri olarak gösterilen İskandinavya ülkesi İsveç, son 5 yıldır hata örgütleriyle çabada ağır bir tabloyla karşı karşıya.

Polisin yayımladığı rapora nazaran, bu yılın 8 ayında İsveç’te 251 silahlı akın gerçekleştirildi ve bu olaylarda 45 kişi öldü, 67 kişi yaralandı.

2019’da 360 kişi silahlı akına uğrarken, 45 kişi öldü, 126 kişi ise yaralandı. 2020’de de 379 kişi silahlı akına uğrarken, 126 kişi yaralandı, 47 kişi de hayatını kaybetti.

2021’de de tablo değişmedi, 344 kişi silahlı hücuma uğradı, 45 kişi öldü, 115 kişi yaralandı.

İsveç’te “suç örgütü ve çetelerin son yıllarda artan silahlı çatışmalarının önlenememesi” nedeniyle Meclisteki sağ partiler, Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson hakkında 2 Haziran’da gensoru önergesi vermişti.

Önergeye reaksiyon gösteren Başbakan Magdalena Andersson, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, “gensorunun kabul edilmesi durumunda istifa edeceğini” açıklamıştı.

Aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisinin, Johansson hakkında sunduğu gensoru önergesi 175 “yeter sayısına” ulaşamayarak reddedilmişti.

‘DEVLETE GÜVENMEYİN’

Göteborg Polis Şefi Ulf Boström de SVT’ye yaptığı açıklamada, “devlete güvenmeyin” formunda gözyaşları içinde değerlendirmelerde bulundu.

Boström, “Eğer küçük kabahat örgütleri peşinize takıldıysa mutlaka polis sizi koruyamaz. Ya onların dediğini yapmak zorundasınız ya da ölürsünüz.” dedi.

İsveç’teki partiler, 9 Eylül’de genel ve lokal seçimlere hazırlanırken, partilerin birinci gündemi, uyuşturucu çeteleriyle çaba.

Muhalefet partileri, 8 yıldır iktidardaki Toplumsal Demokrat Parti’yi eleştirirken; Toplumsal Demokrat Parti Önderi ve Başbakan Magdalena Andersson, seçimleri kazandıkları takdirde ceza maddelerini sıkılaştıracaklarını ve daha fazla polis alacakları kelamını verdi. (AA)