Japon basınında Şinzo Abe suikastı: ‘Dini bir örgüte parasını kaptırdıktan sonra cinayeti işledi’

Seçimlere bir gün kala eski başbakan Şinzo Abe’nin suikastı ile sarsılan Japonya’da saldırganın, sözünde yer alanlara nazaran “ailesinin dağılmasına yol açan dini bir örgütle olan bağlantısı” nedeniyle Şinzo Abe’ye kin güttüğü argüman ediliyor. Çıktığı seçim kampanyasında dün bir tren istasyonunun önünde konuşma yaparken uğradığı silahlı taarruzda vefat eden Japonya’nın eski başbakanı Şinzo Abe’nin vefatı ile ilgili bugün Japon medyasında çıkan haberlerde silah şiddeti lanetleniyor ve atağın yalnızca Abe’ye değil, ‘Japon demokrasisine de yapılmış olduğunun’ altı çiziliyor.

‘ANLAŞMAZLIKLARIN OY VEREREK ÇÖZÜLDÜĞÜ BİR DEMOKRASİYİZ’

Japan Times gazetesinde çıkan başyazıda gazetenin aslında bugünkü yazıyı ABD’de rutin hale gelen silah şiddetini eleştirmeye ayırmayı düşündükleri fakat Abe’nin suikastından sonra mevzuyu Japonya’daki buna emsal bir şiddet olayına çevirmek zorunda kalmalarından ötürü öfke, utanç ve hüzün duydukları anlatılıyor. Olayı terör saldırısı olarak niteleyen gazete idaresi bilhassa seçimlerden evvel bu türlü bir şiddetin ve davranışın Japonya’da asla yeri olamayacağını söylüyor ve “Biz, uyuşmazlıkların ve niyet farklılıklarının şiddet yoluyla değil seçimlerde oy vererek çözüldüğü bir demokrasiyiz” diyor.

Yomiuri Shimbun ve Mainichi gazeteleri ise haberlerinde saldırgan Tetsuya Yamagami’nin profiline odaklandı. Saldırganın polis tabirine ulaşan Mainichi gazetesi, şüphelinin saldırıyı ‘Abe’ye duyduğu hınç yüzünden’ işlediğini söylediğini yazıyor. Bu habere nazaran saldırganın annesi, Abe’nin takviye verdiği bir dini örgütün üyesi olup o örgüte parasını kaptırmasından sonra ailesinin dağıldığını tez ederken saldırgan, Abe’yi siyasal görüşü nedeniyle değil, ‘kişisel nedenlerle öldürdüğünü’ itiraf ediyor.

Japon polisi bu dini örgütün ismini açıklamamakla bir arada toplumsal medyada dolaşan haberlerde Abe’nin Unification Church (Birleştirme Kilisesi) ismiyle kendini mesih ilan eden Sun Myung Moon tarafından kurulan ve Moonies denilen tartışmalı bir kültün tertiplerinde konuşmalar yaptığı aktarılıyor.

EV İMALİ SİLAH VE BOMBA ELE GEÇİRİLDİ

Yomiuri’de ise saldırganın suikastı gerçekleştiği yerden üç kilometre ötedeki bir binanın sekizinci katında tek odalı bir apartman dairesine yapılan baskında mesken üretimi silah ve bomba ele geçirildiğinin anlatıldığı haberde, mayıs ayında çalıştığı işinden ayrılan saldırganın yaptığı bu silahlarla Abe’yi öldürmeyi planladığı sözü var.

Tetsuya Tsuda isimli silah uzmanı bir gazetecinin bilgisine başvuran Yomiuri gazetesi, namludan kurşunun atılması için gereken patlayıcıyı havai fişeklerde de kullanılan ve rastgele bir yerden kolaylıkla elde edilebilecek baruttan imal ettiğini, silah ateş aldığında çıkan sesin ve dumanın da bunun ispatı olduğunu belirtmiş. Abe’nin vefatıyla Japon siyasi sahnesinde büyük bir boşluğun doğduğu konusunda ise Japonya halkı ve medya hemfikir. (BBC Türkçe)