Japon polisi, eski Başbakan Abe’nin öldürülmesinde güvenlik zafiyeti olduğunu söyledi

BBC’nin haberine nazaran, Nara kenti Polis Müdürü Tomoaki Onizuka, yaptığı açıklamada, Abe’nin korunmasında ve alınması gereken güvenlik tedbirlerinde sıkıntılar olduğunun inkar edilemeyeceğini söyledi.

Tomoaki, “Acil olan, kapsamlı soruşturma ile ne olduğunu ortaya çıkarmak.” tabirini kullanarak, bölgeden sorumlu emniyet yetkilisi olarak gerekli adımları attığını kaydetti.

Eski Japonya Başbakanı Abe, 8 Temmuz’da ülkenin Nara kentinde Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına dayanak için açık hava etkinliğinde yaptığı konuşma sırasında göğsünden vurulmuştu.

Japonya Devlet Televizyonu NHK, hücumun akabinde ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Abe’nin öldüğünü duyurmuştu.

Japonya, en düşük silahlı cürüm oranına sahip ülke

2014’te silahlı taarruzlarda yalnızca 6 kişinin hayatını kaybettiği Japonya, dünyada en düşük silah kontaklı hata oranına sahip ülkelerin başında geliyor.

Japonya’da silah alabilmek için yazılı imtihanların yanı sıra atış testlerinden de yüksek muvaffakiyetle geçilmesi gerekiyor.

Ruhsatlı silah alımının zorlaştırıldığı ülkede, sıhhat raporu ve uyuşturucu testlerine ilaveten rastgele bir hata ya da aşırılık eğilimi ihtimaline rağmen da ayrıntılı sabıka kaydı isteniyor.

Ülkede tabancalar direkt yasaklanırken, yalnızca av tüfeği ve havalı tüfeklere müsaade veriliyor.

Ayrıca silah ve mühimmatın nerede saklandığının polise bildirilmesi mecburî tutulurken, polis, yılda bir sefer silahları denetliyor. Silah ruhsat mühletinin 3 yıl ile kısıtlandığı ülkede mühlet bitiminde tıpkı prosedürlerin yine tamamlanması isteniyor.

KAYNAK: AA