Kaskoda fiyat artış yüzde 220 oldu

Zorunlu Trafik Sigortası tavan primleri eylül tarifesine geçerken yüzde 20 oranında zamlandı. Kelam konusu artışa yönelik açıklamalarda bulunan Enuygunsigorta.com Genel Müdürü Çiğdem Özdoğan, “Artan hasar maliyetleri sebebi ile trafik sigortası primlerindeki ortalama artış eylül ayında geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 129 olurken kaskoda ise yüzde 220’leri buldu” dedi.

Türkiye’de 25,5 milyon araç bulunuyor. Bu araçların yüzde 54’ü araba, yüzde 16,3’ü ise kamyonetten oluşuyor. Tüm araç sahipleri, aracın tipi ne olursa olsun trafik sigortası yaptırmak zorunda. Lakin bahsedilen bu iki araç çeşidi dışındaki araç çeşitlerinde sigortalanma oranı epey düşük. Zarurî trafik sigortası bir kaza durumunda hem maddi hem de vücudu olarak karşı tarafa verilen ziyanı, kusur oranına bağlı olarak ve belirlenmiş limitlere kadar karşılıyor.

Tüm araç sahiplerini ilgilendiren Mecburî Trafik Sigortası fiyatları 1 Eylül’den itibaren önemli oranda artış kaydetti. Türkiye’deki araç çeşitleri içinde en yüksek hissesi olan bu iki araç çeşidinde yani araba ve kamyonetlerde tüm basamaklarda ortalama prim artışı yüzde 130 oldu. 7. kademe olarak isimlendirilen hasarsız kümede prim artışı yüzde 140 olurken, en hasarlı küme olan 1. kademede artış yüzde 114’e çıktı. 4. basamak olarak isimlendirilen yeni tescil araçlarda yani birinci kere trafik sigortası yaptıranlardaki artış ise yüzde 128.

Trafik sigortasında tavan primleri aracın cinsine, plaka vilayetine ve hasarsızlık kademesine nazaran belirleniyor. Eylül ayı prestiji ile tüm bu kriterler içinde Türkiye’deki en ucuz trafik sigortası prim fiyatı 2.101 TL’den başlıyor.

Bu yıl için trafik sigortası yaptırmayanlar 169 TL ceza ödemek durumunda. Ayrıyeten aracın sigortasız olduğu anlaşılırsa ek olarak trafikten men ve otopark masrafı da çıkıyor. Trafik sigortası geç yapıldığı taktirde geciken her ay için primlere ek olarak yüzde 5 artırım uygulaması yapılıyor.

“TRAFİK SİGORTASINDA PENETRASYON DÜŞÜYOR”

Zorunlu Trafik Sigortası’ndaki prim artışları hakkında yorumlarını lisana getiren Enuygunsigorta.com Genel Müdürü Çiğdem Özdoğan “Trafik sigortasında tavan fiyat belirlendiği için sigorta şirketlerinin bu primler altında teklif sunma ihtimali de bulunuyor. Ama artan hasar maliyetleri, taban fiyattaki artışların personellik maliyetlerini etkilemesi ve döviz artışının yedek kesim maliyetlerini etkilemesi sebebi ile bölüm bu branşta yüzde 200 düzeylerinde ziyan açıkladı. Bu sebeple şirketler tavan fiyat altında teklif sunmak bir yana teklif sunmama yolunu tercih ediyor. Artış gösteren araç bedelleri ise her geçen gün trafik sigortasında karşı tarafa verilen ziyan için belirlenen limiti yetersiz kılıyor. 2022 yılı ortasında karşı tarafın maddi hasarlarını karşılamak için 50 bin TL olan kaza başına limiti 100 bin TL’ye çıkarıldı. Bu artış tüketiciyi koruyan bir durum olsa da prim artışlarına bunun da bir nebze tesiri oldu elbette. Yıl içinde iki kere primlere toplu artırım yapıldı, ayrıyeten aylık tavan prim artışlarının oranı eylül ayında her ay için yüzde 4,75’e yükseltildi. Yeniden de bu prim artışları şirketlerin hasar maliyetlerini karşılamak için kısa vadede kâfi gözükmüyor. Zira bir sorumluluk sigortası olan trafik sigortasında şirketlerin üzerinde sorumluluk sigortası olmasının getirdiği farklı yükler de var.

Kaskoda da prim artışlarında durum ve sebepleri trafik sigortasından çok farklı değil, lakin bu sigorta çeşidinde birtakım farklar var. Bu branşta primler özgür tarife olduğu için şirketler prim artışlarını kendi hasar maliyetlerini yönetecek biçimde belirleyebiliyor. Geçen yılın birebir ayına nazaran kaskoda da ortalama prim artışları yüzde 220’leri geçmiş durumda.” açıklamasını yaptı.