Koronavirüslüyken spor yapma konusunda uzman görüşler

Paylaş

Koronavirüs bulaşınız var, testinizde pozitif çıktı. Evde karantina sürecine başladınız ve ama kendinizi oldukça dinç ve sağlıklı hissediyorsunuz. Spor yapmak için harika bir zaman peki, koronayken spor yapmak doğru mu?

Sporun faydaları aşikar, uzmanlar bu konuda size olumlu haber veriyor ancak elbette koronavirüs pozitif olan kişilerin spor yapması konusunda bazı uyarıları var.

Paylaş

Spor Hekimliği Doktoru Dr. Daniel Montero, Egzersiz ilaçtır diyor. Blelirtisiz bir hastalık geçiriyorsanız, karantina süreci boyunca evde antrenman yapmanız size iyi gelecektir.

Montero şöyle diyor; “Boynun üzerinde semptomlarınız varsa, burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı veya hafif boğaz ağrısı gibi basit soğuk algınlığı semptomlarınız varsa, egzersiz yapabilirsiniz”

Hatta bunun bazı iyi yanları bile var

Paylaş

Egzersiz , örneğin burnunuzu açarak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Ancak antrenmanınızın yoğunluğunu ve süresini azaltmak iyi olabilir” diyor.

Ateşiniz varsa; vücut ağrıları; tükenmişlik; veya karın ağrısı veya şiddetli öksürük gibi diğer semptomlar için Dr. Montero, semptomlarınız azalıncaya kadar birkaç gün yatak istirahatine bağlı kalmanın en iyisi olduğunu belirtiyor.

Göğüs tıkanıklığı, öksürük ve mide rahatsızlığı gibi ‘boynun altında’ semptomlarınız varsa egzersizi ertelemelisiniz.Ateş vücudunuzun size yavaşlamanızı söyleme biçimidir. Ateşiniz varsa, vücudunuza dinlenmesi ve iyileşmesi için ona birkaç gün vermelisiniz.

Paylaş

Spor Hekimliği Doktoru Dr. Jordan Metzl, COVID-19 için pozitif test eden ancak asemptomatik olan kişilerin fiziksel aktivite için daha fazla hareket alanına sahip olabileceğini söylüyor ve ancak yine de hastaların semptom göstermese bile hafif egzersizler yapmasını tavsiye ediyor.

Paylaş

Lenoir-Rhyne Üniversitesi’nde Egzersiz Bilimi Profesörü Alex Koch, hafif ila orta derecede egzersiz – en fazla tempolu yürüyüş – öksürük gibi hafif solunum semptomları olan kişiler için bile faydalı olabilir. diyor ve uyarıyor “Ancak güç yürüyüşünden daha yorucu bir şey, hafif semptomları olan hastalar için bile enfeksiyonu daha da kötüleştirebilir.”

Paylaş

Koch, “Semptomlar hafif olsa bile, COVID enfeksiyonu sırasında daha yoğun egzersizden kaçınılmalıdır, çünkü daha yüksek yoğunluklu egzersiz, bağışıklık fonksiyonunu geçici olarak azaltabilir, bu da kişinin virüsle savaşmasına yardımcı olmaz.” diyor.

Paylaş

Sonuç olarak, semptom göstermiyorsanız koronayken spor yapmak uzmanların önerdiği bir şey! Hafif semptomlar gösteriyorsanız hafif hareketler, basit yürüyüşlerler vücudunuz çalıştırmak size iyi gelecektir. Yoğun antrenmanlar ise vücudunuzun mikropla savaşmasına engel olabilir.

koronavirüslü kişilerin egzersiz yapması koronavirüs geçirirken spor yapılır mı hastayken spor yapmak