Kültür, lezzet ve spor bir arada

Büyük zaferin 100’üncü yılı coşkusu vesilesiyle yolunuzu Afyonkarahisar’a düşürecekseniz tarih ve doğanın yanı sıra yemeiçme ve aktivitelere de birkaç gün ayırmanızı öneririz. Frig döneminden kalma oyma kayalıklarıyla Emre Gölü güneşin doğuşuyla batışını izlemek için harika bir nokta ancak burası aynı zamanda sıcak hava balonu turu yapılan nadir duraklardan biri.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda gastronomi alanında Türkiye’den üç şehir var. Bunlardan biri de Afyonkarahisar. Kaymağı, lokumu ve sucuğu bilinse de mutfağının zenginliği şaşırtıcı. Sadece patlıcandan 22 çeşit yemeğin tespit edildiği Afyonkarahisar’da ne yemeli derseniz sayalım: Afyon kebabı, sucuk döner, ağzı açık, patlıcan böreği, dana tandır, çullama köfte, göce köftesi, sakala çarpan çorbası, haşhaşlı pide, keşkek, ilibada köftesi tadına bakılacaklar listenizde olsun. Kentte yemek turunuzda fazla yerseniz üzülmeyin volkanik bir dağın üzerindeki o meşhur kaleye tam 625 basamak çıkarak ulaşıyorsunuz. 226 metreye çıkıp halı gibi ayaklarınıza serilen kenti ve manzarayı görünce çıktığınıza pişman olmuyorsunuz.

Motor sporlarının yıldızı Afyonkarahisar’ın spor alanındaki gurur kaynağı Dünya Motokros Şampiyonası ve bunun için hazırlanan ödüllü pisti. 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Dünya Motokros Şampiyonası ve Türkiye MotoFest organizasyonuna beşinci kez ev sahipliği yapacak.

Dünya Büyükler Motokros Şampiyonası (MXGP), Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (MXWomen), Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2) ve Avrupa Motokros Şampiyonası (MXOpen) kategorilerinde dünyanın önde gelen sporcuları piste çıkacak. Dünyanın farklı yerlerinden gelen sporcuları özel pistte mücadele ederken izleyebilirsiniz. Motokros şampiyonası etkinlikleri kapsamında karavan ve çadır kamp alanları hazırlanıyor, eğer şampiyonayı takip ederek konaklayacaksanız bu seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Rotalardan rota beğenin

30 Ağustos rotası: Utku Anıtı, Şuhut Atatürk Evi, Kocatepe Anıtı, Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği, Giresunlular Şehitliği, Yıldırım Kemal Şehitliği, İstiklal Tanıtım Merkezi, Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliği, Büyük Taarruz Şehitliği.

Şehir: Zafer Meydanı’ndan başlayıp Zafer Müzesi, Uzun Çarşı, Bedesten, Taşhan, Kültür ve Sanat Evi, Mevlevihane, Tarihi Konaklar, Millet Hamamı, Ulu Cami, Karahisar Kalesi, Arkeoloji Müzesi, İstiklal Tanıtım Merkezi, Yumurta ve Sanatları Merkezi, İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi’ni görebilirsiniz.

Frig Vadisi: Frigya Peri Bacaları, termal kaplıcalar, Ayazini güzergâhını izleyin.

Doğa ve termal: Akdağ Tabiat Parkı, Tokalı Kanyon, Hüdai Kaplıcaları, çamur banyosu, Sandıklı Tarihi Konaklar.