Macron’un “Avrupa Siyasi Topluluğu” teklifine kendi ülkesinden reaksiyon

Fransa’daki Paris I Pantheon-Sorbonne Üniversitesinde Memleketler arası Bağlantılar Tarihi Kısmından Prof. Dr. Laurence Badel Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Avrupa Birliği’nden (AB) daha esnek koşullara sahip olarak kurulmasını istediği “Avrupa Siyasi Topluluğu” inisiyatifini “daha evvel de denenmiş başarısız bir projenin tekrar edilmesi” biçiminde kıymetlendirdi.

Badel, Le Monde gazetesi için Macron’un 9 Mayıs’ta Avrupa Parlamentosundaki konuşması sırasında önerdiği yeni Avrupa Siyasi Topluluğu’na ait “Daha evvel de bir ‘Avrupa Siyasi Topluluğu’ projesi vardı ve başarısızlıkla neticelendi” başlıklı yazı kaleme aldı.

Macron’un projesini, eski Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand’ın önerdiği ve 1991’de Prag’daki bir tepede görüşülen projeye benzerlik gösterdiğini anlatan Badel, Mitterand’ın projeye Sovyet Birliğinin vesayetinden çıkan Orta ve Doğu Avrupa Devletlerini dahil etmeyi hedeflediğini kaydetti.

Badel, Mitterand’ın projesinin ABD, Almanya ve devrin Çekoslovakya’sının sıcak bakmaması nedeniyle başarısızlığa uğradığını anımsattı.

– Macron bu projeyle Birleşik Krallık, Türkiye ve bir gün Rusya ile yeni ilgiler kurmak istiyor

Macron’un, Mitterand’ın Avrupa Konfederasyonu projesinin ismini değiştirerek başları karıştırdığı yorumunu yapan Badel, Fransız Cumhurbaşkanı’nın teşebbüsünün 27 üyeli AB’ye uymadığına, projenin “umut vadetmediğine” dikkati çekti.

Badel, 1950’lerde de kelam konusu projeye emsal ve “üye olacak devletlerin dış siyasetlerini koordine etmek, ortak pazar oluşturmak” gayesiyle çalışmalar yürütüldüğünü hatırlatarak, Macron’un Avrupa Siyasi Topluluğu teşebbüsüyle diğer bir şeyi hedeflediğine değindi.

Macron’un bu teşebbüsle Rusya sonundaki AB’ye üye olmak isteyen Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ı sosyo-ekonomik manada Avrupa’ya bağlayan bir oluşum peşinde olduğu değerlendirmesinde bulunan Badel, “Ayrıca (Macron) bu projeyle, Avrupa’nın hudutlarını istikrara kavuşturmak, Birleşik Krallık, Türkiye ve bir gün Rusya ile yeni münasebetler kurmak istiyor.” tabirini kullandı.

Badel, Avrupa’daki siyasi oluşumlar kurma sorununun uzun yıllardır devam ettiğini lakin birçoğunun başarısızlıkla sonuçlandığını vurguladı.

Macron’un bir yandan tarihte iz bırakmaya çabaladığını belirten Badel, Fransız Cumhurbaşkanı’nın üye devletlerin projesine aralık koyması nedeniyle yalnız kaldığı değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA