Marmaris yangınının büyümemesinde emniyet şeridi tesirli oldu

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Hisarönü Mahallesi Bördübet ve Yedi Adalar bölgesinde akşam saatlerinde meydana gelen yangında yaklaşık 4 bin 500 hektarlık alan kül olmuştu.

Marmaris yangınında emniyet şeridi usulünün kullanılması ise alevlerin daha büyük alanlara yayılmasını önledi.

“Bu yöntem çok daha tesirli ve ucuz”

Orman Yangınları Ekolojisi Uzmanı Prof. Dr. Tuncay Nevşi, yangın emniyet şeritlerinin ormanın sırt bölgelerine açılmasının değerine dikkat çekti: “Sırtlarda açılmış ve servi perdeleriyle hem rüzgara hem de alevlere karşı ihata edilmiş ormanlarda yangın çok rahatlıkla denetim altına alınabilir. Bu formül ekolojik olduğu kadar öteki metotlara oranla çok daha tesirli ve ucuz bir formüldür.”

“Orman dediğimiz bir ağaçlar topluluğu değil”

Çok şiddetle ilerleyen bir orman yangınını her yerine su atarak söndürmenin son derece güç olduğuna dikkati çeken Nevşi, şerit metodunun farkını şöyle anlatıyor: “Büyük yangınlarda çok yüksek derecede güç açığa çıkar. Bu çeşit yangınlarda da esasen yangın cephesi dediğimiz yangının ileriye yanlışsız ilerlemesini sağlayan ve alev almış olan kısmı su ile söndürmek zorlaşır. Lakin yangın emniyet şeritleri aşikâr yerlerde sırtlara gerçek yapılır ve yanlarına servi üzere güç yanan ve rüzgarı da engelleyen şeritler konulursa çok rahat denetim altına alınabilir. Şeritler, yangına neden olan rüzgar tarafına dik sırtlarda yapılmalıdır.”

Yangın emniyet şeritleri

Yangın emniyet yolları ve yangın emniyet şeritleri üzerinde yanıcı husus bulunmayan genişlikleri 6-15 m olan, yangın çıkmadan evvel doğal ve yapay pürüzlerden yararlanılarak yapılan, çıplak yahut örtülü olan ve yangının yayılmasını engelleyen alanlar olarak biliniyor.