McDonald’s Türkiye, Katarlılara satıldı

İdare Şurası Başkanlığı’nı Tuncay Özilhan’ın yaptığı Anadolu Kümesi Holding, bünyesindeki McDonald’s Türkiye’yi Katarlı Boheme Investment GmbH şirketine sattı.

Katarlı şirkete satıldı

Merkezi Viyana’da bulunan Boheme Investment isimli şirketin sahibinin Kamal Saleh Al Mana olduğu belirtildi.

Kamal Saleh Al Mana’nın, Katar’daki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yürütmekte olan şirkette paydaşlığı bulunuyor.

“Devir mukavelesi imzalanmıştır”

Anadolu Kümesi Holding tarafından KAP’a yapılan açıklamada şu tabirler kullanıldı:

“Şirketimizin %100 bağlı iştiraki olan ve Türkiye’deki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yapan Anadolu Restoran sermayesinin %100’ünü temsil eden hisselerin Boheme Investment GmbH şirketine yahut Türkiye’deki rastgele bir iştirakine satılmasına yönelik olarak Şirketimiz ile Boheme Investment GmbH ortasında 11 Mayıs 2022 tarihinde bağlayıcı hisse bölüm mukavelesi imzalanmıştır.

Hisse evresinin tamamlanması hisse evre kontratında yer alan ön kuralların gerçekleşmesine tabi olup, periyodun 2022 yılının birinci yarısı içerisinde sonuçlanması öngörülmektedir. Taraflarca sağlanmış mutabakata nazaran, Anadolu Restoran sermayesinin %100’ünü temsil eden hisselerin periyot bedeli, 54.500.000 USD meblağı üzerinden Anadolu Restoran’ın kapanış tarihindeki bilançosunda yer alan net borç meblağı ile hisse evre mukavelesinde tanımlanan başka varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilmesi ile hesaplanacak fiyatın çıkarılması biçiminde belirlenecektir.

Bahsedilen net borç fiyatı ile hisse dönem kontratında tanımlanan başka varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilerek tenzil edilmesi ile hesaplanacak fiyatın yaklaşık 5-6 milyon USD olması öngörülmektedir. Boheme Investment GmbH, Viyana/Avusturya’da heyeti bir şirket olup Katarlı bir yatırımcı olan Kamal Saleh Al Mana’nın iştirakidir. Kamal Saleh Al Mana’nın, Katar’daki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yürütmekte olan şirkette iştiraki bulunmaktadır.”