McDonald’s Türkiye Katarlılara satıldı

Anadolu Grubu’na bağlı olarak faaliyet yürüten McDonald’s Türkiye, Boheme Investment isimli şirkete satıldı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen bilgilendirmede, satışın 54 milyon 500 bin dolar karşılığında gerçekleştiği belirtildi.

Merkezi Viyana’da bulunan Boheme Investment isimli şirketin sahibinin Kamal Saleh Al Mana olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Kamal Saleh Al Mana’nın, Katar’daki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yürütmekte olan şirkette iştiraki bulunmaktadır” denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Şirketimizin %100 bağlı paydaşlığı olan ve Türkiye’deki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yapan Anadolu Restoran sermayesinin %100’ünü temsil eden hisselerin Boheme Investment GmbH şirketine yahut Türkiye’deki rastgele bir iştirakine satılmasına yönelik olarak Şirketimiz ile Boheme Investment GmbH ortasında 11 Mayıs 2022 tarihinde bağlayıcı hisse evre kontratı imzalanmıştır.

Hisse evresinin tamamlanması hisse dönem mukavelesinde yer alan ön kuralların gerçekleşmesine tabi olup, devranın 2022 yılının birinci yarısı içerisinde sonuçlanması öngörülmektedir.
Taraflarca sağlanmış mutabakata nazaran, Anadolu Restoran sermayesinin %100’ünü temsil eden hisselerin evre bedeli, 54.500.000 USD fiyatı üzerinden Anadolu Restoran’ın kapanış tarihindeki bilançosunda yer alan net borç meblağı ile hisse periyot kontratında tanımlanan öbür varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilmesi ile hesaplanacak fiyatın çıkarılması halinde belirlenecektir. Bahsedilen net borç fiyatı ile hisse zaman mukavelesinde tanımlanan başka varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilerek tenzil edilmesi ile hesaplanacak meblağın yaklaşık 5-6 milyon USD olması öngörülmektedir.

Boheme Investment GmbH, Viyana/Avusturya’da konseyi bir şirket olup Katarlı bir yatırımcı olan Kamal Saleh Al Mana’nın iştirakidir. Kamal Saleh Al Mana’nın, Katar’daki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yürütmekte olan şirkette paydaşlığı bulunmaktadır.”

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.