Mısır’da denetim noktasına silahlı akın: 5 asker öldü

Mısır’da bulunan Sina Yarımadası’nda son bir hafta içinde güvenlik güçlerine yönelik ikinci hücum düzenlendi. Gazze Şeridi hududuna birkaç kilometre uzaklıktaki denetim noktasına düzenlenen taarruzda 5 asker hayatını kaybetti. Mısır ordusu tarafından yapılan açıklamada, 1 subay toplam 5 askerin denetim noktasına düzenlenen atağa karşılık verdikleri sırada hayatını kaybettiği, 2 askerin yaralandığı belirtilerek, 7 saldırganın etkisiz hal getirildiği tabir edildi. Açıklamada, 7 Mayıs’ta ve bugün düzenlenen hava ataklarında ise toplam 16 militanın etkisizi hale getirildiği ve birkaç aracın imha edildiği belirtildi.

Atak, başşehir Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile bir ortaya geldiği günde yaşandı. Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ikilinin Mısır ile ABD ortasındaki stratejik iştiraki görüştükleri tabir edildi.

Öte yandan 7 Mayıs’ta Sina Yarımadası’nda denetim noktasına IŞİD tarafından düzenlenen hücumda 11 asker hayatını kaybetmişti.