Moda dizayncısı cinayetinde müebbet mahpus istemi

Olay, 12 Mart’ta Merkezefendi ilçesi Yenişafak Mahallesi 1182 Sokak’ta meydana geldi. Denizli’nin bilinen moda tasarımcılarından Emre Coşgun, kendisine ilişkin 20 EC 261 plakalı arabayla yanında arkadaşı Onur Şimşek ile boş toprağa gitti. Burada arabada iki arkadaş ortasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında Onur Şimşek, Coşgun’u göğsünden bıçakla yaraladı. Olayın akabinde Şimşek, yakındaki akaryakıt istasyonunda çalışanlardan bağırarak yardım istedi. İhbar üzerine olay yerine sıhhat ve polis takımları sevk edildi. Ambulansla Servergazi Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Coşgun, kurtarılamadı.

Polis, cinayetin şüphelisi olarak Onur Şimşek’i gözaltına aldı. Hengame sırasında sağ elinden bıçakla yaralanan Onur Şimşek birinci sözünde arkadaşı Emre’yi ‘Fatih’ isminde birinin bıçaklayıp, kaçtığını argüman etti. Bölgedeki güvenlik kamera kayıtlarını inceleyen polis grupları, arabada üçüncü bir kişinin olmadığını belirledi. Onur Şimşek, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

‘OLAY GÜNÜ BİRİNCİ DEFA KENDİSİYLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞMEMİZ OLDU’

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili iddianameyi tamamladı. Cinayet şüphelisi Onur Şimşek hakkında ‘kasten öldürme’ hatasından müebbet mahpus cezası istenen iddianame 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Onur Şimşek’in birinci ve sonraki tabirlerinde çelişkiler olduğu belirtildi.

Şimşek tabirinde, “Yaşadığım olayı tüm açıklığıyla anlatacağım. Olaydan bir ay evvel işsiz kaldım. Emre Coşgun, olaydan 3 ay kadar evvel bana toplumsal medya hesabımdan arkadaşlık gönderdi. Kendisini tanımasam da isteği kabul ettim. İletileşmeye başladık. Birbirimize neler yaptığımızı, nasıl geçindiğimizi anlattık. O da bir dokuma firmasında grafik tasarım kısmında çalışıyormuş, ayrıyeten firmanın internet üzerinden e-ticaret işlerini de yapıyormuş. Ben de bu işi yapmak istediğim için bilgi istedim. Kendisiyle daha sonra telefonla görüşmelerimiz oldu. Olay günü birinci sefer kendisiyle yüz yüze görüştük. Daha evvel de bana diğer bir arkadaşlık sitesinden ‘Arayış nedir?’ diye sordu. Bu sorudaki maksadı cinsel olarak hangi eğilimde olduğumu öğrenmek amaçlı idi. Ben de ‘Herhangi bir arayış içinde değilim’ diye cevap verdim. Olaydan iki gün evvel Emre’ye telefonla konuştuğumuzda eşcinsel olduğunu ima etti. Bende insanların tercihlerine hürmet duyduğumu söyledim” dedi.

‘CİNSEL ORGANIMA DOKUNDU, REAKSİYON GÖSTERDİM ARBEDE ÇIKTI’

Şimşek sözünde olay günü Coşgun’un kendisini aradığını, sonra da buluştuklarını belirterek şunları söyledi:

“Otomobilde benim cinsel organımı elledi, bende elini itip, tokat attım. Emre ‘Ben seninle neden görüşüyorum anlamadın mı?’ diyerek tekrar cinsel organımı elledi. Bunun üzerine çok sinirlendim ve ‘Ben seninle e-ticaret işini öğrenmek için görüşüyorum’ dedim, sonra yüzüne yumruk attım. Emre yakama yapıştı, bıçak çıkardı ve karnıma hakikat tuttu. Bende kendimi savunmak için bıçağı tutmaya çalıştım. O sırada parmaklarım kesildi. İtiş kakış sırasında bıçak düştü. Bu sırada Emre bana yumruk attı. Ben de kendimi savunmak için bıçağı alıp savurdum. Arabadan çıktıktan sonra üzerime gelince kendimi savunmak maksadıyla savurdum. Bıçak neresine denk geldi bilmiyorum. İkimizde yere düştük. Emre yere yığıldı. Kan geldiğini görünce sıhhat materyali vardır, niyetiyle arabanın bagajına baktım. Bulamayınca akaryakıt istasyonundakilere bağırıp, yardım istedim. Polisler gelinceye kadar kanayan yere tampon yaptım. Emre’nin benimle cinsel hedefli arkadaşlık yapmak istediğini araca binince öğrendim. Kendisine cinsel ilgi istemediğimi söylesem de ısrar edip, bana bıçak çekmesi sonucunda kendimi korumak hedefiyle olaylar gelişti ve yaşandı. Kaç sefer bıçak salladığımı hatırlamıyorum. Katiyetle öldürmek gayesiyle hareket etmedim. Pişmanım keşke bu olay yaşanmasıydı”

SAVCILIK CİNSEL HÜCUM HAREKETİNİN VARLIĞINI KABUL ETMEDİ

İddianamede ise savcılık tarafından şu tabirlere yer verildi:

“Tüm belge kapsamında yapılan incelemede, kuşkulu ile maktulün tam olarak belirlenemeyen sebeple ortalarında çıkan tartışmada şüphelinin de ikrar ettiği üzere, hatırlamayacağı kadar çok bıçak darbesi ile maktul Emre Coşgun’u bedeninin çeşitli yerlerinden bıçaklayarak öldürdüğü, bıçak üzerinde yapılan incelemede iz tespit edilememişse de şüphelinin yakalandığı anda ve sonrasında beyanlarındaki çelişkiler dikkate alındığında, maktul tarafından kendisine yönelik cinsel hücum niteliğindeki aksiyonların varlığının kabul edilemeyeceği, şüphelide oluşan yaraların, kamera manzaralarına yansıyan çok sayıdaki bıçak darbesi dikkate alındığında kendisine yönelen bıçağı tutması ile gerçekleşmemiş olduğunun kıymetlendirilmesi ile şüphelinin maktulü rastgele bir haksız tahrik hareketi olmadan bıçaklamak suretiyle öldürdüğü anlaşılmaktadır”

Onur Şimşek, ‘kasten öldürme suçundan’ müebbet mahpus cezasıyla yargılanacak.