Mor ve Ötesi’nden Zeytinli Rock Şenliği’nin yasaklanmasına reaksiyon

Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan ve biletleri günler öncesinden satışa çıkan Zeytinli Rock Festivali’ni yasakladı.

Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş imzasıyla yayınlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafından yapılan ağır şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve sıhhati, toplumun huzuru, etrafın korunması hedefiyle uygun görülmemiştir” tabirleri kullanıldı.

Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, aktifliği düzenleyecek olan Milyon İmal Tertip Şirketi’nin müracaatına şu karşılığı verdi:

  • İlgi dilekçeniz incelenmiş olup Milyon Üretim Tertip Firması olarak 17­21 Ağustos tarihlerinde İlçemiz Ali Çetinkaya Mahallesi 2554. Caddesi No: 41 adresinde bulunan alanda düzenlemeyi planladığınız Kamplı Zeytinli Rock Şenliği talebiniz, daha evvelki yıllarda yakın bölgede düzenlediğiniz Zeytinli Rock şenliklerinde yaşanan güvenlik, asayiş, trafik, etraf sıkıntıları, ortaya çıkan bu tıp istenmeyen durumlar münasebetiyle vatandaşlarımız tarafından yapılan ağır şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak kamu güvenliği ve sıhhati, toplumun huzuru, etrafın korunması emeliyle uygun görülmemiştir. Bilgilerinize rica ederim.

MOR VE ÖTESİ’NDEN ‘YASAK’ TEPKİSİ

Müzik kümesi Mor ve Ötesi, toplumsal medya hesabından şenliğin yasaklanmasına reaksiyon gösterdi.

Twitter’dan yapılan açıklamada “Bu ülkenin fikri hür vicdanı hür gençleri, dünyadaki bütün akranlarının sahip olduğu her şeye ziyadesiyle layıktır. Bu yaz, yasakçılığın son yazıdır. Birlikte müzikler söyleye söyleye bu meczup gömleğini yırtıp atacağız. Müzik yasaklanamaz. #zeytinlirockfestivali” denildi.