NBA’de çılgın harcama! İki günde 1.8 milyar dolar…

NBA’de yeni dönem öncesi kadrolar mukavele yenilemelerini gerçekleştirirken, iki günde toplam 1.8 milyar dolarlık servet harcandı…

NBA’de özgür oyuncu piyasası açılınca ve kimi oyuncular mukavele yenileme tekliflerini kabul edince, para Wall Street üzere akmaya başladı.

Sözleşme duyuruları arka arda gelirken, Nikola Jokic’in Denver Nuggets ile 264 milyon dolar pahasındaki 5 yıllık kontrat imzalamasıyla doruğa ulaştı. Jokic’in kontratı, NBA tarihinde şimdiye kadar imzalanmış muahede olarak tarihe geçti.

Ancak Bradley Beal’in Wizards ile yaptığı 251 milyon dolarlık 5 yıllık mutabakat da göz gerisi edilemeyecek bir sayı olarak dikkat çekti. Minnesota Timberwolves Karl-Anthony Towns ile Phoenix Suns da Devin Booker ile 4 yılı 224 milyon dolar eden birebir kontrata imza attı.

EN DÜŞÜK ANLAŞMA…

Ja Morant Memphis Grizzlies ile 5 yıllık mukavele imzalarken, yıldız basketbolcu 231 milyon dolar alacağı açıklandı. New Orleans Zion Williamson’a, Cleveland Cavaliers ise Darius Garland’a 231 milyon dolar ödeneceğini duyurdu.

Milyonlarca dolar bedelindeki mutabakatların en düşüğü ise, Chicago Bulls ile 5 yıllık muahede yenilyen Zack LaVine ile yapıldı: 215 milyon dolar.

Philadelphia 76ers ile muahede yolunda olan James Harden’ın 5 yıl için 270 milyon dolar alması beklenirken, resmi açıklamanın yapılmasından sonra bu toplam harcama sayısının daha da artması bekleniyor. NBA’de yalnızca 8 oyuncuya harcanan para, yaklaşık 2 milyar dolara ulaşacak.

Öte yandan Jalen Brunson, All Star maçı oynamadan 100 milyon doları (104) aşan bir kontrat imzalayan birinci oyuncu oldu.