Nihat Zeybekci cami temel atma merasiminde: Okul yaptıracaktık bakanlığa beğendiremedik

Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Üyesi ve eski İktisat Bakanı Nihat Zeybekci, kendi ismini taşıyan caminin temel atma merasimine Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş’ın ile katıldı.

Sözcü’den Selami Aydın’ın haberine nazaran, Zeybekci, Erbaş’a maddi dayanak istemediklerini yalnızca manevi olarak takviye olmalarını ve dua etmelerini istedi.

Zeybekci merasimde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bazı dostlarımız dediler ki ‘her tarafta cami çok, okul yaptır.’ İleride onu da yaptırırız inşallah. Evvelden bir denemiştik. Devrin Denizli Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz şahittir. Bakanlığa kimi şeyleri beğendiremedik.

Burada cami gerekli. Cami ile akademi o kadar iç içe gelmeli de cemaatle dolmasını sağlayacak ruh burada oluşmalı. Burası ile ilgili mimari de Semerkant, Horasan, Taşkent kültürünün izlerini taşısın istedik. Buradan yetişenler Hoca Ahmet Yesevi’nin talebeleri üzere bu coğrafyayı da ışığıyla aydınlatsın.”

‘HİÇBİR ÜNİVERSİTEMİZ CAMİSİZ KALMASIN’

Ali Erbaş ise merasimdeki konuşmasında Türkiye’de her yıl 600 kadar yeni caminin yapıldığından bahsetti.

Erbaş, “Bilgiye hikmete ehemmiyet verdiğimiz asırlarda daima yücelmişiz. İlimden uzak kaldığımız asırlarda da gerilemişiz. İnşallah artık ilerleme bölümündeyiz. Gelişme zamanındayız.

Allah rektörlerimizden razı olsun. Rektörlerimiz geliyorlar, telefonla arıyorlar; mescidimize dayanak olun diyorlar. Ben çok memnun oluyorum. Bir vakitler köstek olunan vakitleri da yaşadık. Kâfi ki siz isteyin, biz size dayanak oluruz. Hiçbir üniversitemiz camisiz kalmasın. Üç hafta evvel Munzur Üniversitesi’nde açılışımızı yaptık” dedi. (HABER MERKEZİ)