Ödül üzere atama: AKP hesap sormak yerine Kenan Bozgeyik’i ödüllendirdi

PTT’nin 2019 yılındaki 1,2 milyar TL’lik ziyanında sorumluluğu sorgulanan eski genel müdür Kenan Bozgeyik yeni bir vazifeyle ödüllendirildi. Bozgeyik’in PTT’deki vazifesinden ayrıldıktan sonra kurumdan maaş almaya devam ettiğini ortaya çıkartan CHP Milletvekili Murat Emir’in, Bozgeyik’in Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işleten Havaalanı İşletme ve Havacılık Sanayileri A.Ş.’nin (HEAŞ) idare konseyi başkanlığına getirildiğini açıkladı.

ÖDÜL ÜZERE ATAMA

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran, HEAŞ’ta yapılan yeni atamalar TBMM gündemine taşındı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e yazılı soru önergesi sunan CHP’li Buyruk, Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işleten HEAŞ paylarının yüzde 96’sının Savunma Sanayi Başkanlığı’na ilişkin olduğunu, geriye kalan payların de TSK Güçlendirme Vakfı ile Türk Hava Kurumu’nda bulunduğuna dikkat çekti. Şirketin milyonlarca dolar bütçeyi yönettiğini ve 2020’de üst seviye yöneticilere 4 milyon 669 bin TL ödendiğini kaydeden Buyruk, yeni atamalarla şirketin idare şurası başkanlığına getirilen isimleri paylaştı. İdare Konseyi Lideri Serdar Demirel’in yerine PTT’nin eski genel müdürü Bozgeyik’in getirildiğini kaydeden Buyruk, “Hesap sorulmayan Bozgeyik, bu atama ile ödüllendirildi” dedi.

YOLSUZLUK İDDİASI

Bozgeyik’e yeni koltuk bulunmasına yönelik değerlendirmelerde bulunan Buyruk, şunları söyledi:

“Bozgeyik kimdir, diye geriye dönüp bakıyoruz. Karşımıza milyarlarca TL’lik yolsuzluk savları çıkıyor. Bozgeyik, 2016’dan 2020’ye kadar PTT Genel Müdürlüğü misyonunda bulunmuştu. 2019’da PTT, 1,2 milyar TL ile rekor ziyana imza atmıştı. Sayıştay, 2018’e ilişkin kontrollerde 200 milyon TL’lik dijital arşiv yolsuzluğu argümanını belgelemişti. Lakin başta Bozgeyik olmak üzere bu süreçlerin altında imzası bulunan hiçbir yöneticiden hesap sorulmadı.”

Bozgeyik’in vazifesinden ayrıldıktan sonra da PTT’den maaş almaya devam ettiğini söz eden Buyruk, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“HEAŞ şirketinde idare şurası başkanlığına yapılan yeni atama da AKP idaresinin yolsuzluk argümanlarına bakış açısını ortaya koyuyor. Bu bireylere sahip çıkılması, AKP iktidarının Sayıştay raporlarını neden Meclis kontrolünden kaçırmak istediğini de gözler önüne seriyor.”

Emir’in Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “HEAŞ şirketinin başına getirilecek öteki bir isim bulunamadı mı? PTT üzere bir kurumu ziyana sokan ve bu zararın baş sorumlusu olan bir isim nasıl oluyor da HEAŞ’ın başına getiriliyor?” sorularına yer verildi.