Onları en çok öldüren şey elektrik çarpması: Colobus maymunlarının…

YALITIMSIZ ELEKTİRİK TELLERİ YAŞAM ALANLARINDAN GEÇİYOR

Paylaş

YALITIMSIZ ELEKTİRİK TELLERİ YAŞAM ALANLARINDAN GEÇİYOR

Yıllardır Kenya’nın Diani çevresi insan ve kentsel gelişmede, parçalanmış habitatlara ve geniş çapta elektrik tesisatı kurulumlarına yol açan bir gelişme yaşıyor ve bu da bölgede primatların elektrik çarpmaları sonucunda ölmesine neden oluyor.

SORUN YENİ DEĞİL 20 SENEDİR DEVAM EDİYOR

Paylaş

SORUN YENİ DEĞİL 20 SENEDİR DEVAM EDİYOR

Eart.org’un yayınladığı bilgiye göre Ulusal olarak tehdit altındaki Angola siyah beyaz kolobus maymunu ve Kenya’nın güney kıyısındaki diğer primatların korunmasına adanmış bir kuruluş olan Colobus Conservation, 1997’den beri elektrik çarpması ve elektrik şoklarıyla ilgili sosyal yardım çağrılarına yanıt vermeye çalışıyor

Paylaş

Primat elektrik çarpmaları, kuruluşun hayvan refahı çağrılarının %16’sına katkıda bulunuyor ve erkek Colobus maymunları arasında önde gelen ölüm nedeni olmaya devam ediyor. 

Colobus maymunları, onları olumsuz etkileyen altyapı gelişimi nedeniyle habitat parçalanması ile ağaç gölgeliklerini kullanmaya adapte edilmiştir.

Paylaş

Colobus Conservation, şu anda savunmasız olan kolobus maymununu daha fazla nüfus düşüşünden kurtarmak için, elektrik çarpma noktaları olarak tanımlanan alanlardaki elektrik hatlarını yalıtmak için Kenya Enerji ve Aydınlatma Şirketi ile ortak çalışarak toplam 12 km elektrik hattını yalıttı.

Ölümlerin çok olduğu bazı elektrik alanlarını ise farklı noktalara taşıdılar

elektrik çarpması nedeniyle hayvan ölümleri