Pakistan eski Başbakanı Han’a İslamabad’da yürüyüş yasağı

“Dawn” internet sitesinin haberine nazaran, yasak kararı Han’ın destekçisi tarafından bir polis memurunun öldürülmesinin akabinde alındı.

İçişleri Bakanı Rana Sanaullah, iç savaş gibisi bir durum çıkarmaya çalışmakla suçladığı Han’ın “huzuru bozması ve kaos çıkarmasına müsaade edilmeyeceğini” belirtti.

Sanaullah, İslamabad’da şov ve yürüyüş yasağının Han’ın partisinin mitinglerinin sakin geçeceğine dair verdiği garantileri yerine getirmemesi nedeniyle alındığını vurgularken “Yanıltıcı gündemlerini yaymamaları için durdurulacaklar.” sözünü kullandı.

Han’ın halkı bölmek istemekle suçlayan Sanaullah, “Han’a inanmayın. Mitinglerinde partililere, öbür partilerden insanları hırsız ve hain olarak yaftalamaları için talimat verdi. Kaosu ve düzensizliği bu biçimde yaymak istiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Sanaullah, Han ve destekçilerinin “çete olarak geldiklerini, yasal hakları olmadığı ve müsaade vermeyeceklerini” kaydetti. İçişleri Bakanı Sanaullah, akşam her şeyin olağana dönmüş olacağını lisana getirdi.

Güvenlik güçleri ve mahallî yetkililer, başşehre çıkan yollara barikat kurulması dahil çok sayıda önleyici önlemi devreye aldı.

Öte yandan, güvenlik güçlerinin ülke çapında dün gece düzenlediği baskınlarda çok sayıda Han taraftarı gözaltına alındı.

Han ise Peşaver’de düzenlediği basın toplantısında başkentte miting düzenleyeceğini, taraftarlarını da İslamabad’a davet ederek “Destekçilerime İslamabad’a gitmelerini söylüyorum ve ben de orda olacağım.” dedi.

Han ayrıyeten, mevtten korkmadığını söyledi, taraftarlarını da fedakarlıklara hazır olmaya çağırdı.

Destekçilerine erken seçim talebiyle yarın için barışçıl yürüyüş daveti yapan Han’ın önderi olduğu Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) Sözcüsü Fawad Chaudhry, polisin gece, Han’ı destekleyenlerin meskenlerine operasyon başlattığını açıklamıştı.

Eski Başbakan Han da toplumsal medya hesabından destekçilerinin gözaltına alınmasını kınamıştı.

 İMRAN HAN HÜKUMETİ DÜŞMÜŞTÜ

Pakistan Parlamentosunda 10 Nisan’da yapılan itimat oylaması sonucu İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede 3 periyot başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, Mecliste 11 Nisan’da düzenlenen seçimde 174 oy ile salt çoğunluğun dayanağını alarak başbakan seçilmişti.

Han’ın Rusya’nın Ukrayna’ya hücumlarını başlattığı 24 Şubat’ta başşehir Moskova’da Devlet Lideri Vladimir Putin ile bir ortaya gelmesi, Batı ülkelerinde rahatsızlık uyandırmıştı.

Bu durumu, ülkesinin “gaz tedarikine, buğdaya ve siber güvenlikle ilgili teknolojiye gereksinimleri olduğu” kelamlarıyla savunan Han, vazifeden alınması konusunda ABD’yi sorumlu tutuyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.