Para tekvandonun “altın” kızı, olimpiyat puanı için ter döküyor

İngiltere’de düzenlenen Avrupa Para-Tekvando Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Bitlisli ulusal sportmen Nurcihan Ekinci, gözünü 2024’te yapılacak Paris Paralimpik Oyunları’na çevirdi.

Çocukluk yıllarında yüksekten düşme sonucu yaralanıp, sol kolunu kaybeden Ekinci, öğretmeninin yönlendirmesiyle tanıştığı tekvandoda kendini geliştirerek katıldığı ulusal ve memleketler arası yarışlarda kıymetli başarılara imza attı.

Kolunu kaybetmesine karşın azminden ve umutlarından taviz vermeyen Ekinci, tüm pürüzlerini aşarak çalışmalarını sürdürdü.

Bu sayede yaklaşık 10 yıl evvel başladığı tekvandoda rakiplerini geçerek şampiyonluklar elde eden Ekinci, en son 19 Mayıs’ta İngiltere’de düzenlenen Avrupa Para Tekvando Şampiyonası’nda Bayanlar K44 47 kiloda Ukraynalı rakibi Viktoriia Marchuk’u yenerek altın madalyaya ulaştı.

Başarılarıyla Bitlis’in gururu olan Ekinci, 2024 Paris Paralimpik Oyunları’na katılabilmek için 4-5 Eylül’de Fransa’da, 20 Ekim’de de İngiltere’de yapılacak puan karşılaşmalarında tatamiye çıkacak.

Tatvan İlçe Stadyumu ve spor salonunda günde çift idman yaparak hazırlıklarını sürdüren Ekinci, kâfi puana ulaşarak 2024 Paris Paralimpik Oyunları’na katılıp, Türk bayrağını göndere çektirmek istiyor.

EKİNCİ: “DÜNYA SIRALAMASINDA ÜÇÜNCÜYÜM”

Nurcihan Ekinci, geçen yıl katıldığı 9. Dünya Para Tekvando Şampiyonası’nda ikinci, bu yıl Avrupa Para Tekvando Şampiyonası’nda ise birinci olduğunu söyledi.

Bu muvaffakiyetlerin puan toplama ve derece yapması açısından kıymetli olduğunu belirten Ekinci, şöyle konuştu:

“Önceden Avrupa ikinciliği ve üçüncülü derecelerim vardı ancak birincilik yoktu. Bu dereceyle Avrupa serisini tamamladım ve çok keyifli oldum. Dünya sıralamasında üçüncüyüm. Olimpiyata gidebilecek birinci dört atletten biriyim. Bu sıralamayı düşürmemem gerekiyor. Maçlar çok riskli lakin çok da umutlu bir süreç. Fransa ve akabinde İngiltere’de yapılacak grand prix karşılaşmaları var. Bunlar puan veren tertipler. Bu maçlara ve 2024 Paris’e hazırlanıyorum.”

Ortaokul ve lisede atletizm yaptığını fakat vücut eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle 2009’da tekvando branşına geçtiğini anlatan Ekinci, bu sporu yapmaktan memnunluk duyduğunu tabir etti.

Sporla hayat ideolojisinin değiştiğini aktaran Ekinci, “İçine kapanık biri değildim lakin bulunduğum coğrafyada engelimden ötürü hayatı biraz kısıtlı yaşıyordum. Sporla bunu aşarak yeni bir kimlik edindim. Gençlere ve engelli bireylere tavsiyem, sporu hayat ideolojisi yapsınlar. Birçok insan hayatını sporla değiştiriyor, kendini sporla tanıyor ve tanıtıyor. Spor benim hayatımın merkezinde yer alıyor. Yaz kış demeden sabah erken saatlerde bu alanda tek başıma yaklaşık 1,5 saat koşuyorum” diye konuştu.