Porto Ricoda, ölen mercanların sorumlusu Mercan Kovidi

Paylaş

Son derece bulaşıcı ve ölümcül bir hastalık , Porto Riko kıyılarındaki mercan kayalığı sistemlerine ve Karayip Denizi’ne yayılıyor ve mercanların dokularını kaybetmelerine ve sadece dış iskeletinin geride kalmasına neden oluyor. 

Porto Riko, ülkenin mercan resifleri üzerinde büyüyen krize yanıt olarak ekolojik bir olağanüstü hal ilan etti ve mercanların hastalık nedeniyle kaybolmasını önlemek için gerekli çalışmalara başladı

Paylaş

Reef Resilience Network’e göre, gizemli yeni tehdit şu anda yaklaşık 20 sert mercan türünü etkiliyor ve ölüm oranı endişe verici bir şekilde %66-100 arasında tahmin ediliyor . 

“Coral Covid” yani “Mercan kovidi” olarak tanımlanan taşlı mercan doku kaybı hastalığı bilim adamlarını şaşırttı ancak bildikleri şey, mercan kolonileri arasında su sirkülasyonu yoluyla nasıl yayılarak mercan ekosistemlerinde geri dönüşü olmayan hasara neden olduğu.

Paylaş

Mercan resifleri , gezegendeki en önemli ekosistemlerden bazılarıdır . Deniz besin zincirlerine besin sağlayarak deniz bitkileri ve hayvanları için zengin ve değerli bir yaşam alanını desteklerler. 

Sera gazı emisyonlarını azaltmada önemli karbon yutaklarıdır ve yapıları şiddetli fırtınalara karşı kıyı savunması görevi görür ve dalgaların etkisini yavaşlatır. Okyanus sıcaklıklarının ısınması ve okyanus asitlenmesi nedeniyle mercan ağartması gibi diğer önemli tehditlerle birlikte, Porto Riko kıyılarındaki mercan kolonilerinin iyileşmesi ve yeniden büyümesi yüzlerce yıl alabilir.

Paylaş

Bu ölçekte mercan kaybının, yalnızca ülkenin çevre ve deniz ekosistemleri için doğrudan bir tehdit oluşturmakla kalmadığını, aynı zamanda yerel ekonomiyi de büyük ölçüde etkileyeceği belirtiliyor.

Bununla mücadele etmek için Porto Riko Valisi Pedro Pierluisi Urrutia 30 Ağustos’ta ekolojik bir acil durum ilan etti ve Doğal ve Çevre Kaynakları Departmanına (DNER) hastalığın yayılmasını önlemek için tahsis edilen acil durum fonlarıyla gerekli önlemleri alması talimatını verdi.

Paylaş

Mercan hastalığıyla mücadele için ne gibi önlemler alınacağı konusunda herhangi bir detay verilmedi. Şimdiye kadar bilinen tek tedavi, etkilenen mercana antibakteriyel merhem uygulamak için oldukça emek yoğun bir çaba gerektiriyor

doğa çevre mercanlar porto rico mercan ölümleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir