Rusya, Ukrayna’da Rus pasaportu vermeye başladı

Rusya, ele geçirdiği Ukrayna’nın Herson bölgesinde yaşayanlara Rus vatandaşlığı vermeye başladı. Rus haber ajansı TASS, cumartesi günü Herson’da 23 Ukrayna vatandaşına merasimle Rus pasaportu verildiğini duyurdu.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, mayıs ayı sonunda yayınladığı genelgeyle Ukrayna’da denetim altına alınan bölgelerde Rus pasaportu verilmesini kolaylaştıran düzenlemeyi yürürlüğe sokmuştu. Bu bölgeler ortasında Zaporijiya da bulunuyor.

Herson’daki ayrılıkçı idarenin lideri Vladimir Saldo, “Herson’un tüm sakinleri olabildiğince süratli bir biçimde bir pasaport ve Rusya vatandaşlığı edinecek. Böylelikle bizim için yeni bir devir başlıyor” dedi. Rusya’nın Ukrayna’da 24 Şubat tarihinde başlattığı taarruzda Herson tümüyle Rus ordusunun denetimine geçmişti.

Rusya’nın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden (SSCB) ayrıldığı 12 Haziran günü “Rusya Günü” olarak kutlanıyor. Herson’da pasaportların verilmesine de bugün dikkate alarak karar verildiği açıklandı. Bölgede Rus Rublesi’nin de para ünitesi olarak kullanılmasına başlanacak.

TASS’ın haberine nazaran Ukrayna’nın Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki doğu bölgelerinde son üç yılda 800 binden fazla şahsa Rus vatandaşlığı verildi. Ajansın Rusya İçişleri Bakanlığı datalarına dayandırdığı haberine nazaran Lugansk ve Donetsk’te kurulan halk cumhuriyetlerinde vatandaşlık müracaatlarının yalnızca yüzde 1’i reddedildi. (Kaynak: DW Türkçe)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.