Rusya’ya ambargo değerliye patladı! Doğalgaz fiyatı ikiye katlandı

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından bu yana global piyasalarda doğalgaz ve kömür fiyatları rekor düzeylere ulaştı. Fiyatların yükselişinde, AB’nin savaş sonrası uygulamaya başladığı yaptırımlar ile Rusya’dan ithal ettiği fosil yakıtları azaltması ve Rusya’nın doğalgaz akışında kesintiye gitmesi tesirli oldu.

Avrupa’da en fazla derinliğe sahip Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de süreç gören mart vadeli kontratların fiyatı 24 Şubat’ta 128.31 euro idi.

Dün megavatsaat başına 272 eurodan açılan eylül vadeli kontratların fiyatı, günü megavatsaat başına 292.15 eurodan tamamladı. Böylelikle, savaşın başından bu yana dün en yüksek kapanış düzeyine ulaşan doğalgaz fiyatı, 6 ayda yüzde 127.6 artış gösterdi.

GAZ SEVKIYATI DÜŞTÜ

Fiyatların yükselişinde, AB’nin savaş sonrası uygulamaya başladığı yaptırımlar ile Rusya’dan ithal ettiği fosil yakıtları azaltması ve Rusya’nın doğalgaz akışında kesintiye gitmesi tesirli oldu.

Rus güç şirketi Gazprom, 14 Haziran’da yaptığı açıklamada, Kuzey Akım sınırı üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatının 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü bildirmişti.

Şirket, 16 Haziran prestijiyle ise sınır üzerinden günlük 67 milyon metreküpe kadar doğalgaz sağlanabileceğini duyurmuştu.

Kuzey Akım boru sınırı üzerinden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürdüğünü açıklayan Gazprom, son olarak 19 Ağustos’ta kelam konusu çizgi üzerinden yapılan doğalgaz teslimatlarının 31 Ağustos-2 Eylül tarihlerinde bakım sebebiyle askıya alınacağını bildirdi.

KÖMÜRÜN TON FİYATI YÜZDE 96 ARTTI

API2 Rotterdam Kömürü Vadeli Süreçler Piyasası’nda mart kontratlı kömürün tonu 24 Şubat’ta 192.35 dolardan süreç görürken, dün 376.95 dolara yükselerek 6 ayda yüzde 96 artış gösterdi.Kömürün ton fiyatı, savaştan bu yana en yüksek kapanış düzeyini 398.45 dolarla 2 Mart’ta gördü. Rusya’dan kömür ve öteki katı fosil yakıtların ithalatı, 10 Ağustos’ta yürürlüğe giren yaptırımlar kapsamında büsbütün durduruldu.

Savaş öncesi AB’nin kömür ithalatında Rusya’nın hissesi yüzde 45 düzeyindeydi. Rusya’nın Ukrayna’ya girmesiyle piyasalarda oluşan tedarik tasası fiyatların yükselişini destekledi.