Saraybosna’daki Osmanlı mirası medrese 472’nci mezunlarını verdi

Avrupa’nın en esaslı İslami eğitim kurumlarından biri olan medresede düzenlenen mezuniyet merasiminde, 68 kız ve 49 erkek 117 öğrenci tarihi medreseden mezun olmanın memnunluğunu yaşadı.

Medrese Müdürü Mensur Malkic, burada yaptığı konuşmada, mezunlar ortasında 9 hafızın olduğunu, birçok öğrencinin başarılı notlarla mezun olduğunu belirtti.

Gazi Hüsrev Beyefendi Medresesinden yüksek not ortalamasıyla mezun olan Fatima Huseinspahic de eğitim görmekten duyduğu gururu lisana getirerek, medresenin gelecekteki rastgele bir eğitim için son derece uygun bir temel oluşturduğunu söz etti.

Bir öbür mezun hafız Mustafa Sinanovic, medreseyi tüm ortaokul öğrencilerine tavsiye ettiğini kaydetti.

Mezun olan öğrenciler merasim kapsamında Ku’ran-ı Kerim, dualar ve ilahiler okudu. Öğrenciler ayrıyeten, Saraybosna sokaklarında klasik “mezuniyet yürüyüşü” yaptı.

485 yıllık tarihi medrese 

Osmanlı padişahlarından Sultan 2. Bayezid’in torunu olan Gazi Hüsrev Beyefendi, Bosna Sancak Beyliği yaptığı periyotta başta Saraybosna olmak üzere bölgede çok sayıda cami, hamam, aşevi ve eğitim kurumu üzere vakıf yapıtları inşa ettirdi.

Gazi Hüsrev Beyefendi, 8 Ocak 1537’de Saraybosna’da kendi ismiyle anılan medreseyi kurdu. Medresedeki eğitim, Osmanlı bölgeden çekilmesine karşın aralıksız devam etti. Komünist eski Yugoslavya devrinde de eğitime devam eden medrese, 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşta, kent kuşatma altındayken de kapılarını kapatmadı. 

Ülkenin en eski eğitim kurumu olan Gazi Hüsrev Beyefendi Medresesi, kaliteli eğitimi nedeniyle Boşnak ailelerin öncelikli tercihleri ortasında yer almaya devam ediyor.

Diplomaları ülkedeki öteki lise diplomalarına denk olan medrese mezunları, medresedeki eğitimlerini tamamladıktan sonra yalnızca ilahiyat değil, istedikleri öteki tüm fakültelerde de eğitimlerini sürdürebiliyor.

KAYNAK: AA